Czy badania kliniczne są bezpieczne?

Słyszałeś o badaniach klinicznych i zastanawiasz się, czy pacjenci biorący w nich udział są bezpieczni? Poznaj zarówno zalety, jak i wady badań klinicznych. Zdecyduj się na badania kliniczne świadomie.

Czym są badania kliniczne?

Badania kliniczne są prowadzone na całym świecie. Ich celem może być np. badanie nowego produktu leczniczego, badanie nowej metody diagnostycznej i porównywanie nowych metod leczenia z dotychczas stosowanymi, aby zmniejszyć skutki uboczne.

Bez prowadzenia badań klinicznych nie byłby możliwy postęp w medycynie. Każdy nowy preparat medyczny zanim trafi na apteczne półki musi zostać gruntownie przebadany.

Badania kliniczne a prawa pacjenta

Przed przystąpieniem do badań klinicznych lekarze zawsze określają, kto może brać w nich udział. W tym przypadku stosuje się kryteria włączenia i wyłączenia. Dotyczą one m.in.: wieku pacjenta, przyjmowanych przez niego leków, aktualnego stanu zdrowia i rodzaju schorzenia.

Przystąpienie do badań klinicznych jest dobrowolne, a pacjent ma szereg praw i obowiązków. Zanim badania kliniczne się rozpoczną musi on zostać poinformowany o negatywnych skutkach, jakie mogą się pojawić. Nie ma on też obowiązku płacić za wizyty lekarskie czy leki, które będzie przyjmował w czasie badania klinicznego.

Jednym z ważniejszych obowiązków, jakie ma pacjent, jest słuchanie zaleceń lekarza oraz systematyczne zgłaszanie się na kolejne wizyty. Niedostosowanie się do tych wskazówek może spowodować pojawienie się negatywnych skutków ubocznych.

Badania kliniczne a bezpieczeństwo

Jeżeli jesteś zainteresowany badaniami klinicznymi, powinieneś wiedzieć, że rozpoczynają się one zawsze po wielu badaniach w warunkach laboratoryjnych. Preparat leczniczy jest zatem dobrze przebadany, ale to nie zawsze gwarantuje, że u pacjenta nie pojawią się działania niepożądane.

Każda osoba, która zakwalifikuje się na badania kliniczne, musi zostać ubezpieczona. Jeżeli pojawią się powikłania, ma prawo do otrzymania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Gdzie zgłosić się na badania kliniczne?

Badania kliniczne przyczyniają się do rozwoju medycyny i pozwalają wprowadzać na rynek nowe leki o udowodnionej skuteczności. Jeżeli chcesz wziąć udział w takich badaniach, odwiedź stronę internetową Centrum Medycznego Synexus. Przychodnie Synexus działają na terenie całej Polski i prowadzą badania nad różnymi lekami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here