Bonsai- sztuka ogrodników z Dalekiego Wschodu

Hodowla miniaturowych drzewek wymaga opanowania kunsztu formowania ich kształtu. Pielęgnacja polega na opanowaniu wiedzy dotyczącej sadzenia rośliny w specjalnej donicy, przycinania pędów i korzeni w odpowiednim czasie, drutowania jej w celu osiągnięcia właściwej formy. To wyrafinowana sztuka, która pomaga zrozumieć złożoność świata przyrody, uczy cierpliwości i systematyczności.

Sztuka Dalekiego Wschodu fascynuje Europejczyków od wielu lat. Zachwyca nas jej finezyjność, umiłowanie harmonii i cierpliwe dążenie do perfekcji. Również moda na bonsai nie słabnie, o czym świadczy ich obecność nawet w supermarketach. Lepiej jednak kupić roślinę w sklepie, korzystając z fachowej porady specjalistów lub wykopać jakąś samosiejkę i formować swoje drzewko od podstaw, licząc się z tym, że na pierwsze efekty będziemy musieli trochę poczekać. Bonsai można uformować wybierając ulubiony gatunek drzewa lud krzewu, ale trzeba zdobyć specjalistyczną wiedzę dotyczącą wymagań rośliny i jej systematycznej pielęgnacji. Jeśli dopiero zaczynamy swoją dalekowschodnią przygodę w zaciszu własnego domu, warto zaopatrzyć się w kilka fachowych poradników, obejrzeć instruktażowe filmiki, porozmawiać na forum z osobami, które mają większe doświadczenie. Wspaniale prezentują się miniaturowe kwitnące krzewy, na przykład azalie, sosny i mini – drzewa liściaste o grubych skręconych pniach. Osiągnięcie właściwych efektów wymaga jednak odpowiedniego nakładu pracy. To hobby dla pasjonatów. Jeśli odwiedzimy sklep z drzewkami bonsai, zauważymy, że dekoracyjne donice są niezbędnym elementem kompozycji. Najlepiej prezentują się pojemniki z gliny, kamionki, kamienne skorupy. Zawsze należy pamiętać o tym, że doniczka to połowa urody bonsai, ważny jest jej kształt i głębokość.

Pielęgnacja miniaturowych drzewek zachwyca osoby ceniące bliski kontakt z przyrodą. Wielowiekowe drzewa o niezwykłych kształtach były inspiracją dla japońskich ogrodników, którzy stworzyli kilkanaście stylów formowania bonsai w hołdzie mądrości natury.

ebonsai.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here