Co to jest audyt finansowy

Słowo audyt w języku potocznym źle się kojarzy. Ma to związek z informacjami w mediach dotyczącymi właśnie audytów, które prawie zawsze mają negatywny oddźwięk, bo związane są z aferami i wszelkiego rodzaju nadużyciami. Czym tak właściwie jest ten zmywający sen z powiek pracowników audyt?

Czym jest audyt finansowy?

Audyt zleca się, by mieć pewność, że sprawozdanie finansowe jest prawidłowe, a więc nie zawiera błędów i nieścisłości. To nic innego jak badanie przez biegłego audytora, czy wszystko „w papierach” jest w porządku. Nie ma wątpliwości, że audyt finansowy odgrywa bardzo ważną rolę w kontroli wszelkiego rodzaju instytucji i przedsiębiorstw. Jeśli przez błąd lub nadużycie nastąpiła szkoda na rzecz danego podmiotu, to audyt to wykaże. Zazwyczaj nieprawidłowości wskazane przez raport z audytu wynikają ze świadomego działania, więc groza jaką to badanie wzbudza, jest niejako usprawiedliwiona.

Audyt to nie tylko „suche” sprawozdanie

Mogłoby się wydawać, że audyt finansowy to tylko wnikliwe badanie danego okresu z działalności instytucji. Nic bardziej mylnego. Audyt owszem wskazuje błędy i wszelkie inne mniejsze bądź większe nieprawidłowości, ale dzięki temu jest doskonałym narzędziem do naprawy sytuacji i wystrzegania się tego typu sytuacji w przyszłości. Nic zatem dziwnego, że sytuację, w której kontrola nic nie wykazała, władze każdej firmy traktują jak największe zwycięstwo.

Skuteczność audytu

Audyt finansowy nie zawsze przynosi spodziewane efekty, choć jest to marginalny procent wszystkich kontroli. Skuteczność audytu nie zależy jedynie od sprawności i rzetelności audytora. Aby być pewnym końcowego sukcesu (jakkolwiek by nazwać wskazanie nieprawidłowości w firmie), osoba przeprowadzająca badanie musi rozumieć potrzeby zleceniodawcy oraz znać branżę w jakiej kontrolowany podmiot działa. Takie podejście zwiększa skuteczność audytu i powoduje usprawnienie całego procesu. Bez wyżej wymienionych cech wartość wyniku badania jest znacznie mniejsza, bowiem przedstawia jedynie opinie wydane na podstawie analizowanego materiału. Zlecając audyt finansowy warto zatem sięgnąć po jednostkę lub firmę zewnętrzną, która kieruje się w badaniach oprócz analizy suchych faktów, również powyższymi wartościami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here