Jak szybko urosnąć?

Z całą pewnością pytanie o to, jak szybko urosnąć, pojawia się w głowach wielu dzieci. Rodzice z reguły nie są w stanie udzielić konkretnej i precyzyjnej odpowiedzi. Problem taki dotyczy zwłaszcza grupy wiekowej, która jest już na poziomie edukacji szkolnej. Zderzenie się z większym gronem rówieśników to czas, gdy pojawiają się porównania, a w efekcie – liczne kompleksy. Te z kolei doprowadzają często to problemów natury psychicznej i psychologicznej, jak depresja, stany lękowe czy też zaniżone poczucie własnej wartości. Szczególnie często spotykane jest to u nastolatków – wiek dojrzewania powoduje bowiem duże rozbieżności pod względem rozwoju. Często więc w jednej klasie 14-latków są dzieci, które już dobiły do nawet 180 cm wzrostu, a są też takie, które wciąż pozostają niskie. Oczywiście nie ma dobrej rady na to, jak szybko urosnąć. Warto jednak przeanalizować czynniki, które mogą mieć na to wpływ i wziąć je pod uwagę. Może jakaś zmiana wprowadzona w życie pozwoli na szybszy wzrost.

Elementy niezbędne do szybkiego wzrostu

Elementy niezbędne do szybkiego wzrostuAby młody człowiek rósł, konieczne są składniki odżywcze, których bardzo potrzebuje jego organizm. Bez nich niemożliwe jest przecież prawidłowe rozwijanie się ani funkcjonowanie na co dzień. Oczywiście muszą być one dostarczane w odpowiedniej dawce. Ważne jest również zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, zwłaszcza w tym wieku, gdy człowiek często jest w ruchu i traci energię. Wiele osób nie przywiązuje wagi do tego, co się spożywa – to duży błąd, który może wywołać u dziecka sporo problemów. Często z tego powodu dochodzi do objawów niedożywienia czy anemii. Trudno więc, aby organizm, któremu nie dostarcza się codziennie potrzebnych mu makro i mikroelementów, mógł rosnąć. Przypomina to bowiem roślinę, która bez podlewania i nawożenia słabiej się rozwija.

Poza niskim wzrostem mogą pojawić się również oczywiście rozmaite problemy zdrowotne. Zbilansowana dieta jest zatem kluczową i niezwykle istotną sprawą, by młody człowiek rósł. Dobre nawyki żywieniowe powinny być wprowadzone w etapie jak najwcześniejszym. Trzeba tu podkreślić, że ogromną rolę w żywieniu odgrywają warzywa i owoce, które są źródłem soli mineralnych, składników odżywczych i witamin. Warto zatem przyzwyczajać dziecko od wczesnego dzieciństwa do ich jedzenia, omijając słodycze, słone przekąski (jak choćby chipsy), żywność przetwarzaną i wszelkie fast-foody.

Jak szybko urosnąć?

Jeśli dziecko zastanawia się, jak szybko urosnąć, należy wyjaśnić mu, że poza dietą wpływ na ten fakt ma również styl życia. Młodzi ludzie rosną najwięcej podczas snu, dlatego jest on szczególnie ważny. Bez spania odpowiedniej ilości godzin na dobę w tak młodym wieku, trudno oczekiwać, że wyczerpany organizm będzie normalnie funkcjonował i rósł, jak gdyby nigdy nic. Sen pozawala również regenerować siły psychiczne i fizyczne, co ma z pewnością duże znaczenie. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile śpi dziecko.

Oczywiście jest to zależne od wieku – im młodszy człowiek, tym więcej snu mu potrzeba. Niemowlęta przesypiają znaczną część doby. Przedszkolak powinien spać ok. 10 godzin, zaś nastolatek nie powinien schodzić poniżej 7 godzin w ciągu doby.

Uwaga na używki!

Poza snem warto uświadamiać dzieci, a zwłaszcza młodzież, że wszelkiego rodzaju używki hamują wzrost. Palenie tytoniu czy picie napojów wyskokowych, oprócz tego, że zabronione w takim wieku, to dodatkowo wpływa negatywnie na rozwój. Ponadto o szkodliwym działaniu takich produktów na układ oddechowy, zwłaszcza płuca, nie trzeba nikogo przekonywać. Omijanie używek warto połączyć ze zwiększeniem dawki aktywności ruchowej. Prawdziwą plagą w dzisiejszych czasach jest spędzanie ogromnej ilości godzin przez dzieci i młodzież przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów, konsol, telewizorów. Ruch, zabawa na podwórku, uprawienia sportu – coraz rzadziej widziane są u młodych ludzi. Aktywność – np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, skakanie – oddziałuje na układ nerwowy. Dzięki temu następuje zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu. Duże znaczenie w zahamowaniu wzrostu mają również sytuacje stresowe, traumatyczne przeżycia, permanentny lęk z jakiegoś powodu. Oczywiście niewielka ilość centymetrów to też zasługa rozmaitych chorób.

Nie na wszystko mamy wpływ

Nie na wszystko mamy wpływTrzeba pamiętać, że nie zawsze każdy sposób na to, jak szybko urosnąć, zadziała. W niektórych przypadkach może się to stać, jednak jeśli dziecko czy nastolatek żyje w prawidłowych warunkach, dobrze się odżywia, śpi odpowiednią ilość godzin, nie pije, nie pali, nie zażywa narkotyków czy dopalaczy, nie jest narażony na stres, cieszy się zdrowiem i ma prawidłowe wyniki badań (m.in. dotyczących poziomu hormonów) – wówczas niski wzrost może wynikać po prostu z genetyki. Nie każdy przecież musi być wysoki. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby zauważyć, że ludzie są naprawdę bardzo różni. Zamiast więc zamartwiać się, co zrobić i jak szybko urosnąć, lepiej starać się żyć zupełnie normalnie, stosując się do zaleceń odnośnie diety, snu, sportu oraz kontrolując co pewien czas własne zdrowie u specjalisty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here