Najpopularniejsze alergeny w naszych domach

Nie ma takich alergenów, z którymi nie poradziłyby sobie oczyszczacze powietrza dla alergików  – zanim jednak w nie zainwestujemy, musimy zyskać wiedzę dotyczącą tego, skąd właściwie wzięły się objawy alergiczne. W naszych domach, wbrew naszemu regularnemu sprzątaniu, gości bowiem sporo alergenów, które mogą sprawiać problemy przez cały rok.

Obecności niektórych alergenów nie jest w stanie całkowicie zwalczyć, bo po prostu bytują one w przyrodzie w sposób naturalny. Nie zmienia to faktu, że dobrze dopasowany oczyszczacz powietrza dla alergików może skutecznie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością alergenów, które niejednokrotnie prowadzą do występowania reakcji alergicznych u wrażliwych osób. Sprawdźmy, na jakie alergeny jesteśmy w domu narażeni najbardziej.

„Sierść” zwierząt

Tak naprawdę popularna alergia na sierść zwierząt nie opiera się na tym, że to sierść faktycznie uczula – ona jest po prostu nośnikiem alergenów. Zazwyczaj uczulają alergeny zawarte w kociej czy psiej ślinie oraz w naskórku. Z tego powodu mniej alergizują rasy posiadające sierść o charakterystycznej formie włosa, bo nie wypada ona tak jak klasyczna, kocia czy psia, okrywa. Nie ma jednak ras antyalergicznych, zaś alergeny mogą przebywać w środowisku domowym nawet do pół roku po pobycie w nim zwierzęcia. W szybszym ich usunięciu pomaga regularne sprzątanie, szczególnie na mokro, ograniczenie liczby okryć, zasłon czy narzut, ale również dopasowanie do potrzeb oczyszczacza powietrza dla alergików.

Roztocza kurzu

Bardzo wielu alergików ma objawy związane z aktywnością roztoczy kurzu. Niestety, są one wszechobecne – bytują w naszym środowisku stale, znajdują się na naszej skórze, ubraniach, narzutach, bieliźnie czy pościeli. W walce z nimi pomaga regularne sprzątanie – znów, głównie na mokro – oraz wietrzenie mieszkania. W okresie grzewczym dobrze jest regularnie myć kaloryfery i nawilżać powietrze. W przypadku silnych objawów, sprawdzą się oczyszczacze powietrza dla alergika. Trzeba także zadbać o regularną wymianę pościeli i pranie na mokro dywanów.

Pleśni i grzyby

Jedne i drugie pojawiają się w naszym środowisku tam, gdzie jest wilgotno. Pierwszym krokiem w walce z alergenami jest więc ograniczenie wilgotności powietrza do komfortowego, ale bezpiecznego poziomu. Trzeba też dbać o regularne sprawdzanie ścian i kątów, w których pleśń albo grzyb mogłyby wyjść na powierzchnię; szczególnie należy zadbać o kąty zastawione meblami, np. dużymi szafami. Zarówno pleśń, jak i grzyby trzeba regularnie usuwać i zapobiegać ich pojawianiu przez osuszanie powierzchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here