Pompy ciepła jako system grzewczy

Myśląc o nowym domu, a w zasadzie planując jego budowę, coraz częściej pojawia się w naszej świadomości myślenie ekologiczne. Chcemy wykorzystać odnawialne źródła energii do uzyskania ciepła dla naszego domu, wiemy, że jest to nie tylko ekologiczne ale także bezpieczne i wydajne.

Konsumenci coraz częściej wybierają pompy ciepła, obok systemów solarnych. Przemawia za tym wiele czynników, także te, które wiążą się z samą aranżacją pomieszczeń czy nawet ogrodu.
Pompy mogą pobierać ciepło z różnych źródeł i przekazywać je do pomieszczeń w różny sposób, choćby to kryterium sprawia, że mamy kilka rodzajów pomp. Oczywiście pompy można też podzielić przyjmując jako kryterium zewnętrzne źródło zasilania pompy, czyli elektryczne, gazowe czy olejowe. Wybór źródła zasilania przekłada się na ekonomiczność i efektywność danego rozwiązania
O tym, który system ogrzewania jest dla nas najlepszy warto spytać fachowców. Jak podaje firma Energia Prestige z Bielska przodująca w sprzedaży i montażu systemów cieplnych, coraz częściej wybiera się pompy inwerterowe typu powietrze/woda. Modele mają różną moc, dlatego też warto skorzystać z świadectwa energetycznego przy ich doborze. Zapotrzebowanie na ciepło jest przecież bardzo różne i zależy od wielu czynników, między innymi od samej powierzchni domu/budynku, od rodzaju ścian, ilości pomieszczeń a w nich od ilości otworów okiennych, drzwi itp. Najlepszy efekt (a właściwie skuteczność energetyczną) uzyskuje się łącząc pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym, zwanym także niskotemperaturowym.
W zależności od potrzeb, pompa ciepła może być jedynym urządzeniem grzewczym bądź współpracować z innymi. Dzieje się to w dwojaki sposób: na zasadzie równoczesnej pracy dwóch takich samych urządzeń, jest to tak zwany system biwalentny równoległy. Praca obu urządzeń zaczyna się w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury zewnętrznej. Można także uruchomić system biwalentny alternatywny, wówczas po określeniu odpowiednich warunków (osiągnięcie odpowiedniej temperatury zewnętrznej), pompa ciepła wyłącza i następuje włączenie drugiego urządzenia, zazwyczaj jest to kocioł grzewczy. Więcej o zasadach działania pomp ciepła: http://www.energia-prestige.pl/pompy-ciepla/zasada-dzialania
Pompy ciepła są rozwiązaniem wartym uwagi, nie tylko ze względu na to, że pozwalają one korzystać z odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim, nie musimy wydzielać pomieszczenia na kotłownię ani nawet podciągać gazu do granicy działki. Pomieszczenie z pompą (jednostką wewnętrzną) może służyć innym celom, np. jako pralnia czy suszarnia. Innym aspektem jest oszczędność czasu jaką musielibyśmy poświęcić na obsługę kotłowni, tym bardziej ,że pompą ciepłą możemy sterować przez Internet.

//

tytuurzadzisz.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here