syrop z mniszka

Na mające wiele drogocennych właściwości nie tylko zdrowotnych kwiaty mlecza zbiera się w maju i to stąd właśnie syrop wykonywany z niego nazywany jest również miodem majowym. To smaczne i naturalne lekarstwo pomoże nam w przypadku takich dolegliwości, jak ból gardła, kaszel, ale również jest w stanie poradzić sobie w przypadku infekcji skóry oraz z kłopotami układu pokarmowego. Przyrządzenie go jest banalnie proste, dlatego warto przygotowywać go samodzielnie dla siebie oraz swoich bliskich.

Przyrządzanie miodu majowego

Skład tego drogocennego, naturalnego syropu jest bardzo prosty, trzeba jednak przyłożyć się do zdobycia wszystkich niezbędnych składników. Na syrop potrzebne jest bowiem kilkaset sztuk mniszka lekarskiego, czyli około litra samych kwiatów. Do tego powinniśmy dobrać jeszcze sok z dwóch cytryn i 1l wody, a także 1 kg cukru. Kwiaty trzeba zagotować, najlepiej na niewielkim ogniu, a następnie gotować je jeszcze przez piętnaście minut. Ugotowany napar powinien odczekać dwadzieścia cztery godziny, koniecznie w chłodnym miejscy. W następnym kroku sok należy odcedzić, a następnie dodać do niego zarówno sok z cytryny, jak i cukier. Całość raz jeszcze musimy zacząć podgrzewać tak długo, aż z powstałych składników powstanie ciecz o konsystencji miodu. Zwykle proces ten zajmuje około dwóch godzin. Skończony produkt można umieścić w słoiczkach i z opisana na etykiecie datą przyrządzenia przechowywać w spiżarni. Zalecaną dobową dawka tego specjału są dwie-trzy łyżki stołowe.

syrop i miód z mniszka lekarskiego - właściwości

Jakie działanie ma mniszek lekarski?

Na co dzień znamy go jako uciążliwego chwastu, skwapliwie usuwanego z trawników oraz z pól. Posiada on jednak wiele drogocennych właściwości, z których warto skorzystać, kiedy znajduje się pod ręką. Przede wszystkim mniszek lekarski jest nam w stanie pomóc w sezonie częstszych zachorowań, ponieważ posiada właściwości działające antybakteryjnie w chorobach gardła oraz przy kaszlu. Mniszek lekarski działa antybakteryjnie, ale i przeciwwirusowo, oczyszcza nasz organizm z różnorodnych toksyn, świetnie sprawdza się jako wspomożenie układu oddechowego na przykład podczas pojawiających się infekcji oraz jako wspomożenie układu pokarmowego, ponieważ jest odpowiedzialny za skuteczniejsze i efektywniejsze trawienie. Mniszka można stosować także przy schorzeniach nerek czy w przypadku infekcji dróg moczowych czy nawet kamicy nerkowej, ponieważ ma działanie moczopędne. Zapobiega również miażdżycy, jest w stanie pomoc naszym ranom wygoić się, a także złagodzić powstające stany zapalne. Świetnie sprawdza się także jako niezbędny element w przypadku różnorodnych chorób wątroby.

Czy ten specyfik jest dla każdego?

Jak każde zioło, także w tym przypadku należy zachować ostrożność, jeśli występuje prawdopodobieństwo uczulenia na mniszka. Z tym specyfikiem powinny również uważać osoby cierpiące na problemy z drogami żółciowymi, z jelitami czy z wrzodami żołądka oraz z nadkwasotą żołądka. Niepolecany jest również osobom z cukrzycą ze względu na ogromną zawartość cukru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here