notariusz

Notariusz to zawód znany i ceniony w naszym kraju, posiadający nawet ochronę służb publicznych. Jakie obowiązki wykonuje ten organ i jakie warunki spełnić by zostać notariuszem? Zapoznaj się z poniższym artykułem, który bez wątpienia przybliży Ci zawód i kompetencje notariusza.

Co należy do kompetencji notariusza?

Kwestie zawodu notariusza, reguluje na terenie Polski art. 79 ustawy z dn. 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. 2022 poz. 1799 z późn. zm). Wedle przytoczonego aktu prawnego, w poczet kompetencji notariusza wpisuje się szereg pojęć i zadań.

Przede wszystkim notariusz zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych i poświadczeń aktów dziedzictwa. Ponadto notariusze podejmują czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego oraz zajmują się oceną prawdziwości weksli i czeków. Ważną funkcją jaką pełnią omawiani urzędnicy jest sporządzanie wypisów oraz wyciągów dokumentów.

Jak zostać notariuszem w Polsce?

Posada notariusza zarówno pod względem przywilejów oraz dość wysokich zarobków kusi wiele młodych osób perspektywą godnego życia. Jakie jednak warunki należy spełnić by zostać notariuszem w naszym kraju? Przede wszystkim należy ukończyć 26 rok życia i być obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto ubiegający się o omawiane stanowisko winien cechować się nieskazitelną postawą, nie być karanym i ukończyć studia prawnicze w Polsce (lub odpowiadające ich zakresowi studia na terenie Unii Europejskiej), uzyskując tytuł magistra prawa.

Jeśli kandydat spełnia wszelkie poprzednio wspomniane warunki, może wówczas przystąpić do aplikacji oraz egzaminu notarialnego. Ponadto osoba ubiegająca się o stanowisko notariusza powinna odbyć dwuletni staż na stanowisku asesora notarialnego. Po spełnieniu wszystkich nadmienionych warunków oraz uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu oraz zaliczeniu praktyk, kandydat staje się pełnoprawnym notariuszem.

Notariusze bez aplikacji

Opisaliśmy już, iż warunkiem zostania notariuszem jest poddanie się aplikacji. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, osoba chcąca zostać notariuszem a nie posiadająca aplikacji i egzaminu również może uzyskać to stanowisko. Istnieje tu jednak szereg dodatkowych warunków do spełnienia.

Przede wszystkim notariuszem bez egzaminu i aplikacji zostają profesorowie uczelni wyższych. Takiego przywileju dostępują także sędziowie i prokuratorzy jak również osoby co najmniej 3 lata piastujące stanowisko adwokata lub radcy prawnego.

Artykuł powstał we współpracy w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here