Zawód notariusza - długą droga do sukcesu

Zawód notariusza od lat cieszy się uznaniem i poważaniem społeczeństwa. Jest on zaliczany do najbardziej prestiżowych i dochodowych zawodów. Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób postanawia uczynić ten kierunek swoim celem zawodowym, choć wiąże się to z ciężka praca i wieloma latami nauki. Co należy do obowiązków pracowników kancelarii notarialnej?

Cechy niezbędne do wykonywania zawodu

Praca notariusza w kancelarii notarialnej wiąże się z dużą dyscypliną oraz odpowiedzialnością. Powinien on przykładać uwagę do szczegółów i być bardzo dokładny. W pracy notariusza ważną rolę odgrywa aspekt ludzki. Odgrywa on również rolę mediatora. Powinien być osobą komunikatywna i posiadać łatwość formowania wypowiedzi oraz radzić sobie w stresujących sytuacjach. Nie jest to praca dla osób lubiących spokojne i ciche życie. Praca notariusza wymaga również dużego zaangażowania i często poświęcania swoich wolnych godzin na współpracę z klientem. Kolejna niezbędną umiejętnością jest słuchanie. Notariusz musi rozpoznać i zrozumieć potrzeby swoich klientów.

Jakie kroki trzeba poczynić, aby ubiegać się o stanowisko pracownika notarialnego

Decyzje o wyborze naszego zawodu musimy podjąć już w latach nastoletnich. Przyszły notariusz musi po pierwsze ukończyć szkole średnia i następnie zdać maturę z bardzo dobrym wynikiem. Później czeka go rekrutacja na studia wyższe. Może to być uczelnia publiczna, jak i niepubliczna na kierunkach prawniczych. Drugi etap to aplikacja notarialna, która musimy odbyć u notariusza wyznaczonego przez Izbę notarialna. Możemy też samodzielnie znaleźć takie miejsce jak kancelaria notarialna, aby zgłosić się jako aplikant. Następnie ważna jest sześciomiesięczna praktyka w wybranym sądzie. Aplikacja kończy się egzaminem notarialnym, który należy zdać z dobrym wynikiem.

Co należy do obowiązków kancelarii notarialnej?

Kancelaria notarialna odpowiedzialna jest za sporządzanie aktów notarialnych oraz aktów poświadczenia dziedziczenia. Notariusz spisuje protokoły, sporządza wyciągi dokumentów oraz zaświadczeń. Pomocy notariusza, potrzebujemy również, gdy dostaliśmy spadek po babci lub dziadku albo darowiznę od bliższego czy dalszego krewnego. Zajmuje się on też sprawami małoletnich, gdy dostaną oni testament, którym nie mogą jeszcze zarządzać. Do mniej znanych obowiązków należą też sprawy zawiązane ze ściąganiem zobowiązań.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here