mocz
fot. pixabay.com

Infekcje układu moczowego to jedna z częstszych przypadłości, jakie dotykają kobiety.  Skłonność kobiet do infekcji dróg moczowych wynika z budowy anatomicznej. To dokuczliwa i bolesna dolegliwość, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień. Wymaga szybkiego podjęcia leczenia, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/poradzic-zapaleniem-ukladu-moczowego-zum/

Zakażenie bakterią Escherichia coli

Jedna z najczęstszych infekcji układu moczowego jest zapalenie dróg moczowych. Ma ona podłoże bakteryjne. Choroba rozwija się na skutek zakażenia bakterią Escherichia coli. Chociaż zapalenie dróg moczowych zdarza się również u mężczyzn, w rzeczywistości są to sporadyczne przypadki.  Najbardziej narażone na zakażenie są młode kobiety między 20 a 30 rokiem życia.

Bakteria Escherichia coli występuje naturalnie w naszym organizmie w układzie pokarmowym, gdzie niekorzystne działanie. Natomiast gdy przedostanie się ona z zewnątrz do cewki moczowej i dalej pęcherza i nerek powoduje poważna chorobę, stan zapalny. U kobiet cewka moczowa jest krótka stąd większe ryzyko wniknięcia bakterii dalej.

Zakażenie pałeczka coli to najczęstsza choć nie jedyna przyczyna zapalenia dróg moczowych. Podatność na to schorzenie jest związane również z takimi czynnikami jak: ciążą, duża aktywność seksualna, wady anatomiczne dróg moczowych i rodnych, cukrzyca i inne.

Jak rozpoznać zapalenie dróg moczowych

Objawy zapalenia dróg moczowych są bardzo charakterystyczne. Najbardziej swoistym objawem jest ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, czasami także krwiomocz. Często towarzyszy im wysoka temperatura i ból w podbrzuszu.

Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy należy wykonać badanie moczu, które upewni nas w diagnozie, a następnie skonsultować się z lekarzem. Zapalenie dróg moczowych wymaga leczenia antybiotykiem.

Przeczytaj też: http://www.kissfm.pl/wyprawka-do-szpitala/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here