Kiedy płacisz za ubezpieczenie chorobowe otrzymujesz prawo do: zasiłku chorobowego, opiekuńczego, a także świadczenia rehabilitacyjnego.Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy dostaniesz jeśli będziesz płacił dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zasilek-chorobowy-przedsiebiorcy-ile-jak-i-dla-kogo/
Kiedy przedsiębiorca zyskuje prawo do zasiłku chorobowego?
Przedsiębiorca zyskuje prawo do zasiłku chorobowego w momencie kiedy upłynie tak zwany okres wyczekiwania. Wynosi on 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Do takiego okresu zalicza się też poprzednie okresy obezpieczenia. Może być to na przykład czas kiedy przed załfożenienim własnej działalności pracowaliśmy w firmie na etacie.
Warunki uzyskania zasiłku chorobowego przedsiębiorcy
Warunkiem uzyskania zasiłku chorobowego przedsiębiorcy jest:
- przerwa pomiędzy ubezpieczeniami nie przekroczyła 30 dni,
- przerwa pomiędzy ubezpieczeniami była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Właściciel firmy, który zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego, jednak wcześniej nie podlegał ubezpieczeniu, a po kilku dniach zachorował nie dostanie zasiłku chorobowego.
Należy jednak terminowo płacić składki na ubezpieczenie chorobowe. Co kiedy pominiemy jedną zapłatę? W takim wypadku zostajemy odłączeni od dobrowolnego ubezpieczenia od pierwszego dnia miesiąca, za który nie wnieśliśmy opłaty w terminie należnej składki. Co więcej stracimy prawo do zasiłku chorobowego na okres 3 miesięcy.
Ile wynosi zasiłek chorobowy przedsiębiorcy?
Wysokość zasiłku chorobowego obliczana jest ze średniej zadeklarowanej podstawy wymiaru składek z okresu ostatnich 12 miesięcy, pomniejszonej o wskaźnik w wysokości 13,71%.
Obliczany w ten sposób zasiłek wyniesie:
- 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres niezdolności do pracy,
- 70% za okres pobytu w szpitalu,
- 100% w przypadku, gdy:
- choroba przypada w czasie ciąży
- niezdolność powstała z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy
- konieczne jest poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy przysługuje nam za każdy dzień nie zależnie od pracy jaką wykonujemy. Do tego wliczają się też dni wolne.
Musimy jednak pamiętać, że od kwoty zasiłku potrącona będzie zaliczka na podatek dochodowy – 18%.
Zobacz też: http://www.juniorhandling.pl/najwazniejsze-informacje-o-zasilku-macierzynskim-dla-przedsiebiorcy/