Co ile powinno się zmieniać pościel

Odpowiednio dobrana pościel to jeden z czynników, które wpływają na jakość snu. Niezwykle istotna jest jej systematyczna wymiana i pranie, aby pozbyć się groźnych alergenów, takich jak roztocza. Co ile powinno się zmieniać pościel?

Dlaczego należy systematycznie zmieniać pościel?

Pościel, podobnie, jak materac to siedlisko bakterii oraz także roztoczy, które wywołują różne dolegliwości. Roztocza to maleńkie pajęczaki, których niestety nie zobaczysz gołym okiem. Żywią się one martwym naskórkiem, który człowiek gubi w trakcie snu. Najlepsze warunki dla ich rozwoju to temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. Odchody i odnóżki tych małych pajęczaków powodują m.in. kaszel, katar, problemy skórne, duszności, a także przyczyniają się do rozwoju alergii, a nawet i astmy. Niestety to nie wszystko.

Na skutek wydzielanego przez człowieka potu w pościeli rozwijają się również grzyby. Natomiast w domach, w których mieszkają czworonogi, dochodzi jeszcze jeden alergen, jakim jest sierść zwierzaka. To wszystko bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Przede wszystkim przyczynia się do powstawania alergii i problemów skórnych zwłaszcza u osób, które mają wrażliwą skórę.

Co ile powinno się zmieniać pościel?

Na pytanie, co ile powinno się zmieniać pościel, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość prania zależy od wielu czynników, takich jak temperatura w pokoju, posiadanie zwierząt domowych, to, jak mocno się pocisz oraz to, czy bierzesz prysznic przed snem. Pomimo tego zaleca się prać pościel raz w tygodniu, aby usunąć wszelkie, nagromadzone przez ten okres zanieczyszczenia. Nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że pościel jest czysta.

Niestety, jak wspomnieliśmy, roztoczy, zobaczysz gołym okiem. Tobie może wydawać się, że kołdra jest czysta, a bytuje w niej mnóstwo pajęczaków. Jeśli w domu są czworonogi, które śpią w łóżku, warto prać pościel nawet dwa razy w tygodniu. Nie zapomnij również o ścieleniu łóżka lub zakrycia pościeli narzutą, a także wietrzeniu poduszek oraz kołdry.

Jak prać pościel?

Zmiana pościeli wiąże się również z jej praniem. Zanim wrzucisz ją do pralki, sprawdź opakowanie albo metkę, na której znajdują się zalecenia producenta dotyczące prania. Miej na uwadze, że w innej temperaturze wypierzesz pościel z bawełny, w innej z jedwabiu czy z flaneli. Bawełniane powłoczki zazwyczaj pierze się w temperaturę 60 stopni. Taka temperatura zabija roztocza, grzyby oraz bakterie. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości pościele, aby można było prać tkaninę w wysokiej temperaturze bez obawy, że się zniszczy.

Flanelowe tekstylia pierze się w 40 stopniach, a satynę bawełnianą od 40 do 60 stopni. Program należy dostosować do materiału, z którego wykonane są poszwy. Przed praniem koniecznie przewróć poszewki na lewą stronę. W ten sposób zachowasz dobrą jakość i wygląd pościeli na dłużej. Zasuń zamki, zapnij guziki, dzięki czemu materiał się nie splącze w trakcie wirowania. Pamiętaj, że pierze się nie tylko brudną, używaną pościel, ale również nową zaraz po jej zakupie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here