Poszukiwanie pracy to dla wielu z nas niezbyt przyjemne zajęcie, które przysparza wielu stresów i nieprzespanych nocy, szczególnie jeśli jesteśmy w kropce i szukamy czegoś od zaraz, ponieważ zmusza nas do tego nasza sytuacja materialna. Znalezienie dobrej, stabilnej i odpowiedniej pod względem finansowym pracy nie należy do łatwych zadań, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę niełatwe rozmowy kwalifikacyjne. Dla wielu osób jest to ich pięta Achillesowa. Coś, z czym woleliby nie mieć do czynienia. Niestety jest to nieodzowny element, do którego pracodawcy przywiązują dużą wagę.
Umiejętności potrzebne do znalezienia dobrej pracy
To pierwsze wrażenie jest najważniejsze i od niego zazwyczaj zależy, czy ktoś spojrzy na nas przychylnym okiem i da nam szansę pracować w danej firmie. Dlatego też tak ważne jest, by na tymże spotkaniu wyglądać adekwatnie do sytuacji i nie okazać po sobie, że zjada nas stres. Warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy. Sporządzić listę pytań, jakie mogą paść w naszym kierunku wraz z gotowymi odpowiedziami. Pomoże to zniwelować stres do minimum. Odpowiednie przygotowanie to także strój. Musi być oficjalny, lecz nie za bardzo. Wiele zależy od tego, o jakie stanowisko się ubiegamy. Jeśli chodzi o posadę w poważnej firmie i pracę biurową, czarno – biały strój jest tu konieczny.
Jak zrobić wykres w excelu?
Należy przygotować się na pytania odnośnie umiejętności posługiwania się komputerem i jego wieloma programami, na przykład jak zrobić wykres w excelu. Jeśli nie zrobimy dobrego wrażenia na pracodawcy już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, prawdopodobnie nie będzie on już chciał więcej z nami rozmawiać, nie mówiąc już o zatrudnianiu i powierzeniu swoje firmy. Podczas takiej rozmowy ważny jest też kontakt wzrokowy. Musimy pokazać, że jesteśmy pewni siebie i swoich umiejętności. Z pewnością padną też pytania na temat naszych zalet i wad, są to sztandarowe pytania każdej rozmowy o pracę. Jeśli odpowiemy na nie tak, jak oczekuje tego nasz rozmówca, tym lepiej dla nas. Jednak pytania te są dość podchwytliwe i łatwo się pogubić. Tu znów zastosowanie znajdzie wcześniejsze przemyślenie tej sytuacji i przygotowanie gotowych odpowiedzi. Niewykluczone też, że pracodawca będzie chciał wiedzieć, jaka jest nasza znajomość firmy. Warto więc jeszcze w domu poczytać co nieco na temat tej działalności, jej zakresie, partnerach i tym podobne. Prawidłowo przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna to niestety rzadkość. Przeważnie kandydatów zżera stres i nie są oni w stanie zaprezentować się z takiej strony, z jakiej by chcieli. Warto jednak ćwiczyć tę umiejętność, bo przecież trening czyni mistrzem.