System ERP pozwala na sprawne i płynne zarządzanie wieloma obszarami w przedsiębiorstwie. Produkcja procesowa dzięki ERP zyskuje narzędzie do planowania, które zapewnia stały dopływ informacji o wszystkich etapach procesu technologicznego.
Co to jest system ERP?
Systemy ERP tworzone są z myślą o całościowym kierowaniu procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie. Produkcja procesowa jest pod tym względem obszarem bardziej wymagającym od zwykłej produkcji dyskretnej, ponieważ zazwyczaj charakteryzuje się bardziej zaawansowaną i specjalistyczną technologią. Stworzenie odpowiedniego systemu dla produkcji procesowej wymaga dużej znajomości specyfiki branży i dogłębnego poznania całego procesu.
Dobrze dopasowany system ERP pozwala na planowanie kolejnych kroków produkcji i zapobiega kosztownym przestojom. Integracja daje możliwość zapewnienia logistyki dostaw surowców oraz wykonywania rozliczeń i generowania dokumentacji biznesowej między kontrahentami.
Korzyści wynikające z wprowadzenia ERP
Produkcja procesowa wymaga zintegrowania wielu działań, które zapewniają płynność i ciągłość procesu. Główną zaletą z wprowadzenia do przedsiębiorstwa zaawansowanych metod ERP jest uzyskanie pełnej kontroli nad wszystkimi obszarami składającymi się na sprawną obsługę produkcji. System generuje dane o zapotrzebowaniu surowców, stanie zapasów oraz rozliczeniach.
Nowoczesne rozwiązania biznesowe są w stanie zniwelować straty ponoszone przez przedsiębiorstwo powstałe w wyniku błędu ludzkiego lub niedopasowanych programów informatycznych. Zintegrowane i dopasowane do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa wysokiej jakości narzędzia technologiczne zapewniają właściwy harmonogram prac i tym samym zapobiegają powstawaniu kosztownych przerw w produkcji.
Planowanie zasobów przedsiębiorstwa w produkcji procesowej
W przedsiębiorstwach, które działają z użyciem produkcji procesowej niezwykle istotną rolę odgrywa harmonogram wszystkich etapów produkcji oraz obszarów związanych z dostawami surowców, odbiorami produktów, a także wszelkimi działaniami związanymi z obsługą finansową, kadrową i sprzedażą.
Zainstalowanie zintegrowanego systemu ERP jest ogromnym informatycznym wsparciem dla działalności przedsiębiorstw produkcyjnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC