Każdy, kto decyduje się na budowę domu, staje przed wieloma ważnymi decyzjami, od których będzie zależeć komfort mieszkania oraz wysokość rachunków, jakie przyjdzie nam płacić. Choć większość z nas nie posiada specjalistycznej wiedzy na temat budowania domu, to w sieci jest mnóstwo informacji, więc warto z nich skorzystać. Oczywiście warto mieć również dobrego doradcę, kogoś, kto specjalizuje się w takich przedsięwzięciach, jak budowa domu.
Czym jest dom pasywny?
Większość z nas na pewno słyszała o domach pasywnych, nie każdy jednak ma świadomość, czym tak naprawdę jest takie budownictwo. Czy to się opłaca? Dom pasywny to nowoczesne budownictwo, podczas wznoszenia takiego budynku brana pod uwagę jest sprawa ekologii i ekonomii. Innymi słowy, chodzi o to, aby zminimalizować straty ciepła, tak aby dom był energooszczędny, tani w eksploatacji. Koszt eksploatacji domu pasywnego wyróżnia między innymi skuteczna izolacja termiczna oraz niewielkie zapotrzebowanie na energię. Technologia wznoszenia takiego budynku nie jest skomplikowana i stosuje się ją od lat, nie niej jednak w tym wypadku kluczem do sukcesu zminimalizowanie strat ciepła do minimum. Przez zwiększenie efektywności technologii można osiągnąć bardzo dobre efekty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy dom pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy budynek energooszczędny będzie pasywny.
Czym różni się dom pasywny od energooszczędnego?
Budynek wzniesiony w technologii pasywnej to taki, którego roczne zapotrzebowanie na energię ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2 oraz zapotrzebowanie na energię pierwotną 120 kWh/m2. To, dlatego domy pasywne muszą mieć doskonałą izolację cieplną. W tej technologii można budować nie tylko domy jednorodzinne, ale również budynki użyteczności publicznej na przykład szkoły, hale, magazyny.
Natomiast dom energooszczędny to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2·rok). Chociaż dom pasywny nazywa się energooszczędnym to jest on budowany z myślą o biernym pozyskaniu energii z otoczenia.
Okna w domu pasywnym?
Okna są bardzo ważnym elementem w domu pasywnym, w końcu w technologii takiego budownictwa chodzi o to, żeby zminimalizować straty ciepła do minimum. Tak, więc okna muszą być nie tylko efektowne, ale przede wszystkim szczelne. Jest kilka sposobów na to, aby poprawić parametry termoizolacyjności stolarki okiennej. Nie chodzi wyłącznie o to, aby okna były szczelne, wytrzymałe, muszą być po prostu w odpowiedni sposób zamontowane. Nawet jeżeli kupimy okna najlepszej jakości, to nie będą dobrze spełniały swojej funkcji, jeżeli nie będą zmontowane, jak należy. W tym wypadku najważniejsze jest to, żeby podjąć współpracę z dobrym fachowcem. Okna można ocieplić materiałem termoizolacyjnym, co zniweluje ryzyko powstawania mostków termicznych. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie rolety zewnętrznych, które sprawią, że we wnętrzu domu będzie zostawało więcej ciepła. Rolety zewnętrze są bardzo praktyczne, bo zimą w pomieszczeniach dzięki temu pozostaje więcej ciepła, a latem jest chłodniej.
Ile kosztuje budowa domu pasywnego?
Wiele osób nie decyduje się na dom pasywny twierdząc, że taka inwestycja nigdy się nie zwróci, a budowa jest bardzo droga. Prawda jest jednak inna, wystarczy prześledzić inwestycje osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Koszty budowy domu pasywnego parterowego o powierzchni użytkowej pomiędzy 80 m2, a 140 m2 to koszt mniej więcej 360, 000 złotych nie wliczając w cenę działki budowlanej. Jak widać koszty budowy takiego domu są podobne do kosztów budowy zwykłego domu, który z pewnością będzie pochłaniał więcej energii. Oczywiście jest to cena ze wszystkimi pasywnymi udogodnieniami, które będą sprawiać, że dom będzie energooszczędny i mniej zapłacimy za energię i ogrzewanie. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie potwierdzają, że okres grzewczy trwa u nich krócej, niż u osób, które użytkują standardowe domy i zużycie energii wychodzi dużo mniejsze. Bez wątpienia opłaca się zdecydować na budowę domu pasywnego, tym bardziej, że koszty takiego przedsięwzięcia są porównywalne do postawienia standardowego budynku bez pasywnych udogodnień.