Technik informatyk - co powinieneś wiedzieć?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się technika informatyczne. Wynika to z kilku względów. Jednym z nich jest na pewno coraz większa świadomość młodego pokolenia odnośnie stale rozwijającego się rynku nowych technologii i rosnącego niedoboru rąk do pracy w tej specjalności. Innym może być swego rodzaju niepewność co do ewentualnych studiów po skończeniu liceum ogólnokształcącego, więc decyzja o wyborze technikum i możliwość posiadania pewnych kwalifikacji zawodowych już po szkole średniej bez konieczności rezygnowania z ewentualnego pójścia na studia na pewno zachęca spore grono osób to tej ścieżki edukacji.

Technikum informatyczne daje nam przede wszystkim podstawy w zakresie najważniejszych dziedzin informatyki. Zaczynając od tak kluczowych jak znajomość budowy komputera i praktyczna umiejętność rozwiązywania najpopularniejszych problemów związanych z ich użytkowaniem, co pozwala myśleć o pracy jako serwisant lub w dziale helpdesku przez podstawy programowania aż do tworzenia stron internetowych i innych treści multimedialnych.

Zasadniczo każdy absolwent technikum ma do dyspozycji pełny zakres treści, które może zgłębiać, jednak w czasie trwania nauki ma możliwość wybrania określonej specjalizacji, decydując w ten sposób o wyborze dziedziny, na którą będzie pokładany szczególny nacisk. Jedną z popularniejszych jest zdecydowanie grafika komputerowa i multimedia, gdzie przyszły adept informatyki poznaje popularne narzędzia umożliwiające tworzenie treści multimedialnych. W zależności od szkoły mogą to być pakiet graficzny Corel, oprogramowanie z pakietu Adobe (najczęściej Photoshop i Illustrator), jak również oprogramowanie do tworzenia grafiki inżynieryjnej i 3D jak np. AutoCAD. Na tej specjalizacji możemy także poznać wiedzę z zakresu fotografii cyfrowej oraz tworzenia i przygotowywania treści do różnych zastosowań, m.in, mediów społecznościowych czy druku przemysłowego.

Inne możliwości daje nam wybór specjalizacji związanej z zarządzaniem sieciami, sieciowymi systemami komputerowymi lub zarządzaniem serwerami (nazwa jest zależna od konkretnej szkoły, jednak obejmuje zwykle podobny zakres tematyczny). W tym przypadku dysponujemy możliwością zdobycia kwalifikacji z zakresu budowy i zarządzania siecią komputerową w firmie, często na różnych systemach serwerowych, zarówno Windows Server jak i wybranej dystrybucji Linuxa. Ponadto także zazwyczaj możemy korzystać z programu Akademii Cisco, co pozwala nabywać umiejętności pracy z jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych szeroko w przedsiębiorstwach. Wiele techników współpracując jako partnerzy Cisco umożliwia także zdawanie odpowiednich egzaminów, dających dostęp do renomowanych certyfikatów potwierdzających zdobyte kwalifikacje.

Kolejna opcja to tworzenie stron i aplikacji sieciowych, która daje nam naprawdę szeroki zakres możliwości. Możemy przede wszystkim budować samodzielnie witryny czy sklepy internetowe dla wielu potencjalnych klientów, ponieważ rynek internetowy jest niezwykle dynamiczny i ciągle powstają nowe firmy i organizacje, które do komunikacji z klientem potrzebują własnej witryny sieciowej. W tej specjalizacji poznamy języki budowy stron, takie jak HTML, CSS, JavaScript czy PHP, bez których cały współczesny internet nie mógłby istnieć, więc jeśli myślisz o karierze freelancera i interesuje Cię kodowanie to warto rozważyć tę specjalizację. W tej specjalizacji poznasz także podstawy pozycjonowania stron, tworzenia treści oraz marketingu internetowego.

Jeśli już wspominamy o kodowaniu to sporo techników daje też możliwość wyboru specjalizacji typowo programistycznej, w której skupiamy się na programowaniu aplikacji desktopowych i mobilnych. Zwłaszcza ta ostatnia możliwość wydaje się być mocno rozwojowa, gdyż rynek mobilny mocno rośnie w siłę i niezbędny jest stały dopływ programistów z nowymi umiejętnościami i pomysłami. Pamiętajmy jednak, że tutaj trendy zmieniają się niezwykle szybko i trzeba poświęcić wiele uwagi, żeby za nimi nadążać, jednak uznaje się, że programowanie pozwala osiągnąć najwyższe zarobki. Część techników pozwala wybrać jedną z nawet kilku możliwości wyboru ścieżki dla programistów, wtedy możemy się skupić np. tylko na aplikacjach mobilnych lub wyłącznie na grach komputerowych (oczywiście ich tworzeniu, a nie graniu ;).

Niezależnie od wyboru własnej ścieżki, technikum ma jeszcze kilka zalet. Przede wszystkim pozwala zdobyć, często za darmo, konkretne certyfikaty potwierdzające nasze kwalifikacje, bazując na współpracy partnerskiej z dostawcami konkretnego sprzętu lub oprogramowania. Podstawą jest oczywiście certyfikat ECDL, czyli tak zwane europejskie komputerowe prawo jazdy, które potwierdza ogólną znajomość podstaw pracy z komputerem, natomiast z reguły dodatkowe certyfikaty są zależne od specjalizacji oraz konkretnej szkoły.

Drugą zaletą, dającą już na starcie sporą przewagę nad liceum ogólnokształcącym i nawet pierwszymi latami studiów, jest możliwość odbywania praktyk zawodowych i zobaczenia na żywo jak wygląda praca i jakie umiejętności są nam niezbędne, a których nie można zdobyć podczas zwykłych zajęć teoretycznych. Zwykle zajęcia praktyczne odbywają się w określonym dniu tygodnia w wybranych firmach, a dodatkowo w niektórych rocznikach odbywają się całomiesięczne praktyki, zwykle również dodatkowo płatne. Dają one nam nie tylko jakiś pogląd na pracę w wybranym kierunku, ale także dają podstawę do jakiegoś wpisu w cv w rubryce Doświadczenie, co może być bardzo cenne na starcie naszej kariery.

A jak wyglądają po zdobyciu tytułu technik informatyk zarobki? W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na jedną kwestię – zarobki nie do końca są zależne od samego zdobycia dyplomu ukończenia, ale głównie od naszych umiejętności, wiedzy oraz aspiracji, a także zapotrzebowania rynku. Trudno jest porównywać warunki finansowe w dużym przedsiębiorstwie w stolicy do np. niewielkiego serwisu czy sklepu komputerowego na wschodzi naszego kraju. Obecnie na rynku panuje największe zapotrzebowanie na programistów wszelkiego rodzaju i to oni mają szansę na dobre zarobki już na starcie, jednak ważne są również ich umiejętności i doświadczenie, nawet we własnych niewielkich projektach, bez których sama specjalizacja nie da pracy. Rynek zmienia się dynamicznie i warto się skupić na wyborze specjalizacji, w której czujemy się dobrze, ponieważ posiadając odpowiednie umiejętności, na które jest popyt mamy możliwość pracy w różnych formach, zarówno na umowie jak i jako freelancer lub prowadząc własną działalność i tylko od nas zależy wysokość osiąganych dochodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here