Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy?

Każdy z nas chciałby być aktywny zawodowo i mieć wymarzoną pracę, w której to mógłby spełniać się zawodowo, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Niestety, życie lubi czasem płatać figle i często nie układa się po naszej myśli. Wiele osób, nawet młodych, takich które to przepracowały zaledwie kilka lat popada w ciężką chorobę i nie jest w stanie dalej świadczyć pracę. Na taki stan rzeczy często wpływają również nieszczęśliwe wypadki, które to często są przyczyną niepełnosprawności wielu osób.
Jeśli nasze zdrowie nie pozwala nam pracować zawodowo, wówczas to każda pokrzywdzona przez los osoba zaczyna obawiać się o swój byt. Każdy człowiek znajdujący się w trudnym położeniu finansowym zaczyna obawiać się, że będzie mu brakowało środków finansowych nie tylko na utrzymanie lecz także na dalsze leczenie.
W takiej sytuacji warto starać się o przyznanie renty chorobowej. Co prawda uzyskanie takiego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych nie jest proste, niemniej w najbardziej krytycznych sytuacjach nie jest niemożliwe. Wiele osób zainteresowanych otrzymaniem renty chorobowej często zastanawia się ile wynosi renta chorobowa?
W obecnym czasie najniższa renta gwarantowana przez państwo, wynosi nieco ponad tysiąc złotych brutto. Na jeszcze mniejszym poziomie kształtuje się renta chorobowa z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a także renta socjalna, która to jest zwana rentą minimalną. Pomniejszając owe tysiąc złotych o obowiązkowe składki, to wówczas osoba całkowicie niezdolna do pracy otrzymuje obecnie na rękę około osiemset osiemdziesiąt złotych miesięcznie.
Warto pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami kodeksu pracy renta jest naliczana od wysokości zarobków. Tak więc, jeśli osoba starająca się o rentę chorobową wcześniej wykonywała pracę, która to była wysoko płatna, to wówczas otrzyma ona wyższe świadczenie z tytułu niezdolności do pracy.
Otrzymanie renty chorobowej w naszym kraju nie jest wcale takie proste jakby się wydawało, gdyż wcześniej trzeba przejść pozytywnie komisję lekarską, która to na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej orzeknie, czy dana osoba jest niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej.

czasabsolwenta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBudowanie domu
Następny artykułOlejek rycynowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here