Czym jest faktura VAT

Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zawarcie danej transakcji. Należy koniecznie podkreślić, że jest to rachunek dokumentujący nie tylko dokonanie sprzedaży przez firmę, ale może być wystawiany w tradycyjnej formie papierowej i elektronicznej. Nie wszyscy mają świadomość, że forma faktury VAT, a także ogólne zasady jej funkcjonowania zostały dokładnie określone przez ustawę z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Należy zdawać sobie sprawę, że ustawodawca nie podjął decyzji o wprowadzeniu konkretnego sposobu, w jaki omawiana faktura VAT powinna zostać wydana. Może mieć zatem formę własnoręcznie sporządzonego formularza. Przedsiębiorcy decydują się również na wykorzystanie specjalnych programów do wystawiania faktur czy gotowych druków. Bardzo ważne jest, by faktura była właściwie numerowana. Koniecznie jest również pamiętanie o uwzględnieniu niezbędnych danych.

Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że wszystkie faktury razem ze swoimi kopiami muszą być przechowywane przez pięć lat liczone od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku od towarów i usług. Możliwe również przechowywanie faktur VAT w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Warto pamiętać, aby jednak spełniały wymogi znajdujące się w rozporządzeniach, które je dotyczą.

Faktura VAT – dla kogo?

Należy mieć świadomość, że jeszcze do 2012 roku możliwość wystawiania faktury VAT przysługiwała tylko i wyłącznie czynnym podatnikom VAT. Od 2013 umożliwiono to również właścicielom firm, którzy zdecydowali się zarejestrować w urzędzie jako podatnicy VAT korzystający ze zwolnienia. Warto zaznaczyć, że ogromne zmiany w tej kwestii przyniósł rok 2014, gdyż praktycznie każdy przedsiębiorca bez względu na wcześniejsze dopełnienie obowiązku będzie miał możliwość wystawiania faktur.

Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości związane z prawidłowością wystawionej faktury VAT powinny koniecznie zgłosić się do kompetentnych prawników, którzy będą w stanie odpowiedzieć na każde, nawet najtrudniejsze pytanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here