HPV - jakie są przyczyny?

Pod nazwą HPV, kryje się wirus brodawczaka ludzkiego. Jest to stan przednowotwory lub oznaczający nowotwór szyjki macicy. Rola wirusa w procesie powstawania wcześniej wymienionych dolegliwości jest bezdyskusyjna.

Do zakażenia wirusem HPV zazwyczaj dochodzi, podczas kontaktów seksualnych lub, gdy wspólnie korzystamy z rzeczy do higieny osobistej z osobą zakażoną. Wirus brodawczaka ludzkiego może mieć postać niskoonkogenną lub wysokoonkogenną.

Czym jest HPV?

HPV jest to wirus brodawczaka ludzkiego, który może być przenoszony drogą płciową lub przez bezpośredni kontakt z przedmiotami do higieny intymnej nosiciela. Poprzez zakażenie HPV może dojść do nowotworu narządów płciowych, krtani, gardła lub języka. W przypadku nowotworów w obrębie szyi, czynnikami sprzyjającymi mogą być również używki, takie jak: alkohol i tytoń.

Rak szyjki macicy jest skutkiem dostania się wirusa HPV do organizmu. Niektóre odmiany wirusa HPV są bardziej onkogenne, inne mniej. Obecnie wyróżnia się ich około 150, z czego 40 jest przenoszonych drogą płciową. Niektóre rodzaje wirusa brodawczaka ludzkiego objawiają się wyłącznie zmianami na skórze, najczęściej na stopach i dłoniach.

Przeczytaj też: http://www.kissfm.pl/antyperspirant-a-dezodorant-czym-sie-roznia/

Jak objawia się wirus brodawczaka ludzkiego?

Wirus HPV zazwyczaj atakuje nabłonek. Gdy wirus przedostanie się do organizmu, nie zawsze dochodzi do rozwoju nowotworu. Jednak, gdy u kobiety zostanie zdiagnozowany rak szyjki macicy, wirus HPV zawsze jest obecny. Nie może być inaczej.

Czynnikami, które mają wpływ na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego są:

  • niewystarczająca higiena osobista,
  • stosunki seksualne w młodym wieku,
  • duża ilość partnerów seksualnych,
  • posiadanie partnera, który miał wiele partnerek/partnerów,
  • niedobory witaminy A,
  • palenie tytoniu,
  • niedobory odporności organizmu.

Zazwyczaj na początku wirus nie daje żadnych objawów, jest w fazie utajonej. Aby go rozpoznać, należy na początku wykonać badania, takie jak cytologia i kolonoskopia. W stadium zaawansowanym wirus HPV jest widoczny gołym okiem. Takim zmianom najczęściej dodatkowo towarzyszy pieczenie, świąd, a nawet upławy ropne.

Źródło: https://www.sluzycprawdzie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here