Odpowiedź na pytanie, jak długo ładować akumulator zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy sobie podpowiedzieć na pytanie, jaki mamy akumulator, w sensie, w jakiej technologii został wykonany, oraz jaka ma pojemność. Dodatkowo Czy jest on nowy, czy stary i czy został całkowicie wyładowany czy chcemy go jedynie doładować i zmierzyć. Jeszcze jest oczywiście kwestia, jakim dysponujemy prostownikiem. Przede wszystkim to jak długo ładować akumulator zależy od jego pojemności. Im większy, tym dłużej będziemy musieli go ładować prostownikiem. Też im większy prostownik, tym szybciej naładuje on nasz akumulator.
Jak długo ładować akumulator?
Generalnie w zależności od rozmiaru akumulatora i jakości naszego prostownika ładowanie może potrwać od 4 do nawet i 12 godzin. Warto po prostu sprawdzić wskazanie na naszym akumulatorze po na przykład czertach godzinach i oszacować jak dużo jeszcze zostało. Bardziej zaawansowane prostowniki, wyposażone w rozbudowany system wskaźników umożliwiają zarazem zweryfikowanie, a przynajmniej oszacowanie stopnia zużycia naszego akumulatora. To jak długo ładować akumulator zależy też od technologii, w jakiej został on wykonany, albo raczej od tego, czy jest on bezobsługowy czy obsługowy. W wypadku obsługowych akumulatorów może się okazać, że ładowanie nie przynosi żadnego skutku, należy wtedy przed kolejną próbą naładowania naszego akumulatora otworzyć jego cele i uzupełnić w nich poziom wody destylowanej.
Akumulatory bezobsługowe
W wypadku akumulatorów bezobsługowych sprawa jest prostsza. Jeśli wielogodzinne ładowanie nie przynosi żadnych skutków, znaczy to, że akumulator jest uszkodzony i należy go wymienić. Należy też wziąć pod uwagę czy akumulator jest nowo zakupiony lub stosunkowo nowy, dajmy na to roczny czy jest to stary kilkuletni akumulator. Ma to pod tym względem znaczenie, że jego efektywność i pojemność najzwyczajniej maleje. Może się okazać, szczególnie w przypadku silników na olej napędowy, które z reguły wymagają silniejszych akumulatorów, że nasz stary akumulator już nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniego prądu rozruchowego, by bez problemu odpalić nasz samochód.
Jeszcze przed samym ładowaniem starego akumulatora należy oszacować stopień utlenienia jego elektrod, czyli miejsc, w których podpinamy klemy, czyli zaciski akumulatorowe. Nowy akumulator ma błyszczące i lśniące elektrody, które pod wpływem lat i eksploatacji naturalnie śniedzieją i pokrywają się utlenionym polotem. W wypadku gdy akumulator jest stary, dobrym nawykiem jest oczyszczenie owych elektrod akumulatora za pomocą drucianej szczotki.