To nieprawda, że aby zostać ogrodnikiem trzeba mieć specjalną wiedzę zdobytą na różnych kursach i tego typu szkoleniach. Mam tutaj na myśli oczywiście ogrodnika, długi ma zamiar zajmować się swoim własnym przydomowym ogrodem, a nie ma być to jego pełnoetatowa praca. Jeżeli dopiero kupiliśmy powierzchnię, na której mamy zamiar założyć ogród, to w pierwszej kolejności musimy zdobyć o niej więcej informacji. Wiedza na temat jakości gleby, jaką mamy zamiar uprawiać, jest kluczowa, bo bez tej wiedzy nie da się właściwie dobrać roślin. Zły wybór może skończyć się tym, że rośliny nie będą rosły, a ich wygląd będzie odstraszający i okropny. O to, jaką konkretnie mamy glebę najlepiej zapytać po prostu poprzedniego właściciela, bo to on zna ten teren najlepiej.
Jak sadzić tuje?
Jeżeli jednak z różnych powodów nie możemy dowiedzieć się, na jakiej ziemi tak naprawdę gospodarujemy, to najlepiej jest wybierać rośliny, które mają niewielkie wymagania i rosną praktycznie wszędzie. Tylko taka decyzja może dać nam gwarancję, że nie zmarnowaliśmy pieniędzy, które zainwestowaliśmy ich zakup. Przykładem takiej rośliny może być tuja. Jeżeli się na nią zdecydujemy, to koniecznie musimy zadać sobie pytanie: jak sadzić tuje? To, że roślina jest niewymagająca i łatwo odnajduje się w każdych warunkach, nie oznacza wcale, że mamy po prostu wrzucić ją do ziemi i zostawić, a dalej poradzi sobie sama. Takie postępowanie byłoby bardzo poważnym błędem. Pracę należy zacząć od przygotowania miejsc, w których mają zostać posadzone tuje. Trzeba pozbyć się z tych miejsc wszelkiego rodzaju chwastów, zanieczyszczeń, śmieci, większych kamieni czy zauważonych szkodników i wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić sadzonce. Głębokość dołu, jaki wykopiemy, także ma znaczenie. Nie może być on ani zbyt płytki, ani za głęboki, musi mieć także odpowiednio dużą średnicę, ponieważ jego szerokość jest równie ważna. Po posadzeniu warto nieco podlać roślinę, bo to ułatwi jej start na nowym miejscu. Są to wszystkie najważniejsze kwestie związane z sadzeniem tych drzewek od strony praktycznej.
Kwestia estetyki
Zupełnie inny aspekt tej sprawy to kwestia estetyki. Zwykle wszystkie rośliny, również te omawiane powyżej kupuje się i sadzi w większych ilościach, a nie w pojedynczych egzemplarzach. Warto więc dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie i zasadzić je w taki sposób, aby razem tworzyły piękną kompozycję. W tym miejscu nie wolno zapomnieć, że drzewka te można przycinać i nadawać im przeróżne kształty.