Jakie są zawody

Poradnictwo zawodowe dla uczniów to stosunkowo nowa gałąź edukacji. Dzięki systemom pytań i badania predyspozycji pomaga ona ocenić, który zawód będzie najlepszy dla danej jednostki. Wielu uczniów bowiem nie wie, czym chciałaby się zajmować w przyszłości. Jedni w ogóle o tym jeszcze nie myślą, inni nie umieją się zdecydować. Są również i tacy, którzy już od dziecka wiedzieli, że będą np. lekarzem lub inżynierem.

Jakie są zawody?

Jakie są zawodyKażdy człowiek ma predyspozycje do określonych zawodów. Na predyspozycje takie składają się głównie zainteresowania, ponadto ważne są też cechy charakteru. Określenie tych cech pozwala dobrać odpowiednią grupę zawodów dla człowieka o określonych predyspozycjach. Test składa się z kilku-kilkudziesięciu pytań, w zależności od firmy zajmującej się doradztwem.

Jakie są zawody, do których nada się badany uczeń? Są to zawody najczęściej ogólne – testy niestety nie dają możliwości szczegółowej oceny. Wiadomo jednak, że uczeń o zainteresowaniach biologiczno – chemicznych będzie mógł szukać pracy zarówno w zawodzie lekarza, jak i laboranta. Umysł ścisły, matematyczny, znajdzie satysfakcję w pracy inżynieryjnej oraz naukowej. Wydawać by się mogło, iż najmniej sprecyzowane możliwości kariery są dla osób o umyśle humanistycznym – lubiących nauki historyczne, językowe. Nic bardziej mylnego! W czasach globalnej wioski znajomość języków obcych pozwala pracować na różnorodnych stanowiskach w takich miejscach jak szkoły, urzędy czy firmy finansowe. Nie trzeba koniecznie być specjalistą w dziedzinie matematyki i ekonomii.

Teoria a praktyka

Teoretycznie określić predyspozycje można u każdego człowieka poddawanego badaniu. Nie da się niestety jednoznacznie powiedzieć, że dany osobnik może zostać pracownikiem linii produkcyjnej czy dyrektorem działu HR. Testy pozwalają na określenie jedynie obszaru zawodowego, w którym można się dalej poruszać. To często rozczarowuje uczniów poddawanych testom. Nie mając jeszcze jasno sprecyzowanych planów, nie mając świadomości na czym polegają poszczególne zawody, będą oni oczekiwali gotowego rozwiązania, jakiego nie otrzymają. Niestety, „proza życia” również pisze różne scenariusze. Wykształcenie, w wyniku którego posiada się później zawód, często jest kierowane przez rodziców, nie biorących pod uwagę chęci i możliwości swoich dzieci. W efekcie wiele osób nie podejmuje pracy w swoim zawodzie. Zawodzie, którego tak na prawdę nauczyć się można dopiero pracując.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here