Jak wygląda stulejka

Stulejka jest to stan, w którym napletek jest zbyt ciasny, aby można go było zsunąć z żołędzi prącia. Większość nieobrzezanych niemowląt i małych chłopców ma stulejkę i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. Dzieje się tak, ponieważ żołądź i napletek pozostają połączone za pomocą mastki przez pierwsze kilka lat życia chłopca.
U dorosłych mężczyzn występuje wiele czynników ryzyka i przyczyn stulejki, choć wydaje się, że staje się ona problemem dopiero wówczas, gdy powoduje objawy.

Jak wygląda stulejka?

Jak wygląda stulejkaIstnieją różne potencjalne przyczyny stulejki, w tym infekcje lub choroby skóry. Diagnoza może zostać postawiona dopiero na podstawie historii medycznej pacjenta.
Stulejka dotyka tylko nieobrzezanych przedstawicieli płci męskiej i częściej występuje u chłopców niż u mężczyzn.

Możesz dowiedzieć się jak wygląda stulejka, obserwując nieobrzezane niemowlęta i małe dzieci, ponieważ napletek jest nadal przywiązany do żołędzi. Zacznie się on oddzielać w sposób naturalny między 2 a 6 rokiem życia. U niektórych chłopców okres ten może wydłużyć się nawet do 10 roku życia.
Szacuje się, że napletek może zostać zsunięty na żołądź u około 50% rocznych chłopców i prawie 90% 3-latków. Stulejka występuje u mniej niż 1% nastolatków w wieku od 16 do 18 lat.

Najczęściej występuje u starszych chłopców z powodu:

  • powtarzających się infekcji dróg moczowych
  • infekcji napletka
  • urazu napletka

U dorosłych mężczyzn czynnikiem ryzyka stulejki są infekcje przenoszone drogą płciową.

Inne objawy stulejki

Stulejka nie zawsze daje objawy. Kiedy jednak to robi, mogą one obejmować zaczerwienienie, bolesność lub obrzęk.
Napięty napletek może zakłócać normalny przepływ moczu. W ciężkich przypadkach może to uniemożliwić osobie całkowite opróżnienie pęcherza.
Stulejka może prowadzić również do stanu zapalnego prącia, zwanego zapaleniem żołędzi (balanitis circinata) lub zapaleniem żołędzi i napletka, zwanego balanoposthitis. Oba te schodzenia są zwykle spowodowane brakiem dostatecznej higieny.

Objawy zapalenia żołędzi obejmują:

  • bolesność, swędzenie i przykry zapach
  • zaczerwienienie i obrzęk
  • nagromadzenie gęstej cieczy
  • ból podczas oddawania moczu

Podczas współżycia stulejka może powodować ból, rozrywanie się skóry lub brak czucia. Używanie prezerwatyw i stosowanie lubrykantów może sprawić, że współżycie będzie bardziej komfortowe.

Leczenie stulejki

Możliwości leczenia stulejki zależą od występujących objawów. Większość przypadków zapalenia żołędzi leczy się łatwo, a leczenie opiera się przede wszystkim na dobrej higienie, używanie kremów i maści. Czasami niezbędne jest włączenie antybiotykoterapii.
W rzadkich przypadkach lekarz może zasugerować obrzezanie, w którym usunięta zostanie część napletka. Jak każdy tego typu zabieg, niesie on za sobą ryzyko krwawienia i infekcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here