Od małego dziecka człowiek kształtuje i rozwija w sobie różne umiejętności. Niektóre z nich są bardziej przydatne w późniejszym, dorosłym życiu, inne mniej – żadna z nabytych umiejętności nie powinna pójść na marne, w końcu nie wiadomo, co w życiu czeka na każdego człowieka. Jedną z ważniejszych i bardziej przydatnych cech, jakie warto rozwijać jest charyzma.
Ćwiczenie charyzmy
Czemu charyzma? Ta cecha przydaje się w wielu sytuacjach. Osoba charyzmatyczna odbierana jest jako osoba, która jest pewna siebie i wie czego chce od życia, potrafi poprowadzić za sobą ludzi, kierować nimi, zdobywa szybko ich zaufanie i przyjaźń. Osobie charyzmatycznej często przypisuje się takie cechy jak inteligencja czy kreatywność. Jak widać, charyzmę fajnie byłoby posiadać. Niektórzy ludzie mają łatwiej, bo mają w pewnym sensie „charyzmę we krwi”. Inni zaś muszą tą charyzmę sumiennie ćwiczyć, aby osiągnąć zadowalający poziom.
Warto dbać o to, aby dziecko ćwiczyło charyzmę od najmłodszych lat – im szybciej się zacznie, tym oczywiście lepsze i szybsze będą efekty. Jak ćwiczyć charyzmę? Osoby charyzmatyczne są świetnymi mówcami. Można tą umiejętność rozwijać już w przedszkolu. Pierwszymi krokami najczęściej są różne występy w szkole. Przykładowo, mała rola w corocznych jasełkach pomoże pokonać pierwsze stresy. Okiełznanie stresu jest bardzo ważne, bo przemówienia często wygłaszane są na żywo przed publicznością – takie sytuacje wywołują stres.
Jak napisać przemówienie?
Jeżeli dziecko zacznie już sobie radzić ze stresem podczas wystąpień w przedstawieniach, czy w konkursach recytatorskich to w kolejnym etapie, już jako nastolatkowie powinni spróbować publicznych przemówień. Okazję do takiego przemówienia może mieć nawet codziennie wśród kolegów, kiedy trzeba podjąć decyzję w określonej sprawie, lub do czegoś zachęcić rówieśników – wtedy są to przemowy spontaniczne. Lepszym ćwiczeniem będą konkursy, które skłaniają do wygłaszania przemówień, na przykład debaty. Taka debata wymaga przygotowania. Na początku mogą to być gotowe przemówienia wcześniej przygotowane, ale nie jest to dobry sposób. Jak napisać przemówienie? Najlepiej „hasłowo”. Stres w trakcie przemowy może sprawić, że mówca o czymś zapomni a recytowanie tekstu z pamięci może być sztuczne, można też zapomnieć fragmentu i całe przemówienie na nic. Mając określone hasła na kartce, na których jest napisane o czym mówić są o wiele bardziej pomocne.
Charyzma jest niezwykle przydatną umiejętnością i warto ją rozwijać. Samo rozwijanie charyzmy bardzo rozwija człowieka, dlatego każdy powinien spróbować swoich sił w na przykład przemowach.