Jak powstaje burza

Jak powstaje burza? Burze to intensywne opady deszczu połączone z wyładowaniami elektrycznymi w atmosferze. Dochodzi do nich na skutek spotkania się dwóch mas powietrza – ciepłych i zimnych. Jest to jedno z najbardziej gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Przejdźmy jednak do sedna, czyli do procesu powstawania burzy. Jak ona powstaje?

Jak powstaje burza?

Jak powstaje burzaGdy mamy upalny dzień, ale jednocześnie jest on bardzo wilgotny prądy unoszące ciepłe powietrze unoszą się do góry i w atmosferze tworzą chmury kłębiaste potocznie zwane cumulusami, które szybko przekształcają się w kłębiaste chmury deszczowe – cumulonimbusy. Wielki i potężnie rozbudowany cumulonimbus ma w sobie masę silnych prądów powietrza których temperatura wewnątrz szybko ulega sporej zmianie. Zimne powietrze znajduje się w górze, a zimne w dole owej chmury. Powietrze z górnych warstw osuwa się ku dołowi i dochodzi do wyładowań atmosferycznych.

Krople chmur zawierają w sobie niewielkie ładunki elektryczne. W chmurach kłębiastych deszczowych, w których tworzą się sporej wielkości krople deszczu i spore kryształki lodów wyładowania te są wyjątkowo potężne. Dochodzi do nich poprzez pocieranie się i zderzanie kropli i kawałków lodu. Prądy, które wznoszą się niosą ze sobą naładowane dodatnio kryształki lodu ku górze, a prądy zstępujące w dół przenoszą ze sobą opady naładowane dodatnio. Oba te prądy spotykają się w połowie chmury i tworzą potężne ładunki elektryczne. Tak rozmieszczone ładunki są powodem powstania różnicy napięć między odmiennie naładowanymi ładunkami wewnątrz.

Ziemia na będący niżej ładunek reaguje zepchnięciem elektronów z powierzchni i pozostawieniem przy powierzchni naładowanego dodatnio obszaru znajdującego się bezpośrednio pod cumulonimbusem. Powietrze jest bardzo słabym przewodnikiem elektryczności więc wyrównywanie potencjałów jest procesem dość długotrwałym, ale mającym postać pioruna bądź błyskawicy. Oprócz błysków i piorunów wyładowaniom tym towarzyszą potężne grzmoty oraz chwilowe porywy powiewu wiatrów.

Czym jest grzmot?

Towarzyszy wyładowaniu i jest spowodowany nagłym wydzieleniem przez błyskawicę ciepła o temperaturze blisko dwudziestu pięciu tysięcy stopni Celsjusza. Efektem jest gwałtowne podgrzanie temperatury powietrza co rozszerza powietrze w kanale iskry z prędkością ponaddźwiękową i ogromnym wzrostem ciśnienia ( kilkukrotnie większym od ciśnienia atmosferycznego ). Dochodzi do eksplozji tego kanału iskry i powstaje fala uderzeniowa, czyli właśnie grzmot. Huk ten można słyszeć z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

Dlaczego wcześniej widzimy błyskawicę?

Jest to efekt ogromnej prędkości światła, które rozchodzi się z kilkunastokrotnie większą prędkością niż dźwięk wybuchu wewnątrz kanału iskry ( czyli grzmotu ). Można w ten sposób obliczyć odległość burzy od naszej pozycji. Gdy zobaczymy błyskawicę możemy liczyć sekundy od usłyszenia grzmotu – prędkość dźwięku to 340 metrów na sekundę, czyli na przykład jeżeli po 3 sekundach usłyszymy dźwięk to burza znajduje się kilometr od nas.

Jakie rodzaje piorunów możemy wyróżnić?

Liniowe – najczęściej spotykane i najlepiej poznane człowiekowi. Są to najczęściej widoczne z błyskawic. Są bardzo rozgałęzione i mogą mieć długość nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Pioruny chcą dojść do ziemi jak najszybciej i szukają najkrótszej drogi z chmury do ziemi, nigdy jednak nie są one proste. Spowodowane jest to słabym przewodzeniem przez powietrze ładunków elektrycznych. Piorun porusza się po linii najlepszego przewodnictwa prądu. Idealną pogodą dla błyskawicy są intensywne opady. Piorun przebiega wtedy po linii najobfitszych opadów.

Jak powstaje burzaWstęgowe – Są to błyski przebiegające równoległe. Właściwe wyładowanie przebiega pośrodku słabszych iskier. Kuliste – najrzadziej spotykane. To kule rozżarzonego gazu, poruszające się ruchem obrotowym. Powstają w przestrzeni pomiędzy dwoma piorunami poruszającymi się w przeciwnych kierunkach. Sposób w jaki porusza się ten piorun powoduje, że zachowana jest różnica ciśnień pomiędzy tym wywieranym przez powietrze z zewnątrz i siłę odśrodkową ruchu obrotowego gazu. Równowaga ta jest zachowana do momentu, gdy do wnętrza pioruna dostanie się jakikolwiek obiekt. Gdy to nastąpi dochodzi do ogromnej eksplozji o ogromnej sile. Piorun brnie ku ziemi przez przypadkowe przewodniki powodując porażenia wszystkiego co napotka po drodze.

Jak uniknąć zagrożenia w trakcie burzy?

Pioruny stanowią zabójczą siłę, szanse człowieka na to, żeby przeżyć spotkanie z nim są minimalne. Jak więc mamy tego uniknąć?
Oto kilka najpewniejszych sposobów:

  • jeżeli podróżujemy samochodem, zostańmy w nim. Samochód posiada cztery gumowe opony zapewniające uziemienie w czterech punktach dzięki czemu stanowi najbezpieczniejszy sposób przetrwania burzy,
  • unikajmy otwartych okien, otwartych przestrzeni,
  • nie używajmy na zewnątrz telefonów, unikajmy używania wewnątrz domu urządzeń pod napięciem,
  • nie machajmy kijami, wędkami, unikajmy wody,
  • trzymajmy się z dala od drzew, słupów,
  • -nie przebywajmy w grupach.
[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here