Jaki materac?

Robisz to codziennie przez minimum kilka godzin, jest niezbędne dla Twojego życia i zdrowia… A jednak robisz to byle jak. Taka jest smutna rzeczywistość – w ankietach znaczna większość z nas wypowiada się, że bardzo ważny jest zdrowy sen. Niestety, na kolejne pytanie „na czym śpisz?” bardzo wiele osób odpowiada: na wersalce, na kanapie, na najtańszym materacu. Tymczasem sen naprawdę jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Wyspani lepiej zapamiętujemy, szybciej kojarzymy fakty i oczywiście jesteśmy mniej zmęczeni i mamy więcej energii. W czasie snu nasze ciało odpoczywa, mózg się regeneruje, a mięśnie i stawy mogą się rozluźnić. Oczywiście, o ile mamy odpowiednio dobrany materac. No właśnie, jeśli już decydujemy się na lepsze, zdrowsze spanie, to skąd mamy wiedzieć jaki materac wybrać?

Jaki materac będzie dla nas najlepszy?

Jaki materac będzie dla nas najlepszy?Przede wszystkim materac najlepiej jest wypróbować osobiście w sklepie lub znaleźć sklep, który oferuje możliwość użytkowania próbnego we własnym domu (często dotyczy to najdroższych modeli). Można też wypróbować, jaki typ materaca pasuje nam najbardziej, a następnie zamówić podobny przez internet. Nie wchodząc jeszcze w szczegóły różnorodnych wypełnień (pianki, maty, sprężyny kieszeniowe…) zastanówmy się, co jest dla nas dobre.

Przede wszystkim – jak wielkiego materaca potrzebujemy? Będziemy spać sami, czy z partnerem/partnerką? A może jeszcze będą nam towarzyszyć dzieci, albo często kładzie się z nami pies czy kot? Jeśli mamy możliwość, wybierzmy większy materac. Nawet jeśli śpimy sami, to docenimy możliwość dobierania wygodnej pozycji, nawet takiej z rozrzuconymi rękami i nogami na boki.

Kolejną ważną rzeczą jest to, czy dany materac prawidłowo podpiera kluczowe części kręgosłupa. Czy leżąc na plecach jesteśmy w stanie wsadzić ułożoną na płasko dłoń pod nasze lędźwie? (Chodzi o odcinek nad pupą, a pod łopatkami. Kiedy stoimy tworzy naturalną krzywiznę). Jeśli tak, to znaczy, że materac jest zbyt twardy i nie stanowi dobrego podparcia dla całego kręgosłupa. Dużo lepiej wybrać miększy, który pozwoli odpocząć także lędźwiom.

Podobnie, tym razem leżąc na boku, spróbujmy wsadzić rękę pod łuk talii (odcinek między biodrem a klatką piersiową). Tak samo jak kręgosłup, ten rejon również powinien być podpierany. Poprośmy też kogoś, by spojrzał teraz na nasz kręgosłup. Czy cały układa się w linii prostej, czy robi „górkę” przy biodrach lub ramionach (wtedy jest za twardy)? Czy nie wygina się za bardzo w dół w talii?

Jeśli podparcie i układ kręgosłupa są poprawne, to gratulacje! Właśnie trafiłeś na materac, który pozwala odpocząć twoim stawom i odprężyć się mięśniom! Teraz już wiesz, jakiej mniej więcej twardości oczekiwać od materaca. Podobny efekt mogą dawać te nieco twardsze lub miększe, więc wybór jest ogromny!

Strefy twardości materaca

Każdy materac ma indywidualną liczbę stref twardości. Powszechnie przyjęło się, że optymalna liczba stref twardości dla materacy wynosi siedem. Dlaczego? Tak jak wcześniej wspomnieliśmy idealną jest sytuacja, gdy materac odpowiednio podpiera głowę, szyję, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. I te właśnie siedem stref twardości da nam największy komfort podczas korzystania z materaca.

Rola stelażu

Rola stelażuWielu z nas umniejsza rolę stelażu pod materacem w zapewnieniu komfortowego snu. Tymczasem spełnia on bardzo ważną funkcję. Stelaż skutecznie ułatwia bowiem wentylację samego materaca. Pozytywnie wpływa także na jego sztywność i trwałość. Wszystkie te składowe powodują, że stelaż faktycznie wpływa na jakość naszego snu. Istnieje kilka typów stelaży. Najpopularniejszym jest stelaż szczebelkowy. Jego główną funkcją jest usztywnienie materaca. Nieco inne funkcje ma stelaż osadzony w specjalnej ramie wraz ze sprężynującymi listwami. Jego rolą jest odginanie się wraz z materacem, czyli niejako współpraca. Istotna jest w tym przypadku także odpowiednia regulacja takie go stelażu gdyż możemy dowolnie regulować odgięcie czy wysokość listew. Ostatnim typem stelaży są tzw. stelaże regulujące swoje ustawienie w krańcowych strefach głowy i nóg. Ich budowa i sposób działania zapewnia nam pełny relaks.

Co zrobić z ubrudzonym materacem?

Jeśli zdarzy się nam ubrudzić materac to pierwszym pytaniem jest to czy możemy go bez przeszkód wyprać. Otóż nie ma takiej możliwości. Materace możemy czyścić jedynie na sucho, ewentualnie wilgotną szmatką. Dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do zabrudzeń na materacu. Sprawa jest nieco łatwiejsza jeśli korzystamy z pokrowca na materacu. Wtedy wystarczy go jedynie zdjąć i wyprać w pralce zgodnie z instrukcją podaną na metce. Po wysuszeniu i nałożeniu pokrowca materac będzie jak nowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here