Masło shea – co powinieneś o nim wiedzieć?

Masło shea to jeden z produktów, który znajduje szerokie zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wielu z nas kojarzy ten produkt z branżą kosmetyczną. Jednak to nie jedyne zastosowanie masła shea. Co warto wiedzieć na jego temat?

Skąd wzięło się masło shea?

Masło shea znane jest też jako masło karite lub masło Galam. Uzyskuje się je z drzewa, które zwie się Masłosz Parka. Naturalnym miejscem występowania masła shea jest zachodnia i środkowa Afryka. Dla mieszkańców Afryki Masłosz Parka to bardzo ważne drzewo, które przez rdzennych mieszkańców jest uznawane za święte. Wynika to z długowieczności tego drzewa. Owoce shea są zbierane dopiero po 30-40 latach. Samo drzewo z kolei potrafi przetrwać nawet trzysta lat! Europejczycy poznali masło shea dopiero w XVIII wieku. Przyczynił się do tego szkocki podróżnik Mungo Park. Popularność zdobywało stopniowo. Cały kontynent znał masło shea już w XIX wieku, a sto lat później zaczęto używać go do celów kosmetycznych.

Jakie właściwości posiada masło shea?

Substancja ta jest wykorzystywana w branży kosmetycznej jako składnik produktów przeznaczonych do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Masło shea jest bowiem bogate w witaminę A, witaminę E, a także witamina F. Tę ostatnią w kosmetyce określa się mieszaninę trzech nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidonowego. Obecność tych substancji sprawia, że produkty zawierające masło shea głęboko nawilżają skórę. Dzięki temu bez problemu docierają w jej głąb i skutecznie opóźniają procesy starzenia się. Substancja ta chroni także skórę przed wolnymi rodnikami. Stosując kosmetyki z masłem shea zauważymy poprawę elastyczności skóry. W okresach wzmożonego wiatru, silnego mrozu, czy słońca zapewnią odpowiednią ochronę przed wysuszeniem i podrażnieniem. Właśnie dlatego masło shea znajduje się w pomadkach do ust, balsamach do ciała, olejkach do masażu, czy kremach do twarzy. Warto zwrócić także uwagę na obecność tej substancji w kosmetykach do mycia ciała. Ich stosowanie ogranicza nadmierne wysuszanie skóry.

Kiedy jeszcze stosujemy masło shea?

Poza wykorzystaniem w produkcji kosmetyków wspierających codzienną pielęgnację ciała, masło shea znajduje też zastosowanie w zupełnie innych dziedzinach. Jednym z nich jest chociażby impregnacja drewna. Okazuje się, że masło shea znacznie lepiej radzi sobie w tym zakresie niż produkty specjalnie do tego przeznaczone. Poza tym masło shea może nam służyć do smażenia. Jadalna wersja tego oleju stosowana jest w Afryce od XIV wieku. Znacząco zmienia smak potraw, ich aromat oraz konsystencję. Wielu z nas mogłoby się zastanawiać, gdzie można kupić masło shea. W końcu naturalne kosmetyki i ekologiczna żywność jest teraz bardzo popularna. Produkty zawierające ten surowiec możesz kupić w każdej drogerii. Producenci kosmetyków natomiast zaopatrują się u sprawdzonych dystrybutorów. Jednego z nich znajdziesz tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Cena produktów z masłem shea jest zróżnicowana. Dlatego przed zakupem warto porównać składy preparatów, by kupić ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here