Wkłady kominkowe – powietrzne i z płaszczem wodnym

Wkład jest ważnym aspektem każdego kominka. To w nim rozpala się gorący ogień oraz to w nim tworzy się ciepło niezbędne do podgrzania naszego salonu. Jego budowa winna spełniać wszelkie nasze wymagania – od atutów wizualnych aż po zabezpieczenie. Zakup wkładu kominkowego jest wyjściem na długie lata, więc należałoby dołożyć wszystkich starań, aby dokonać właściwego wyboru.

Sprawa wyboru wkładu do kominka, jaki będzie najistotniejszym aspektem instalacji grzewczej naszego domu, nie winna dotyczyć tylko i wyłącznie jego funkcji ozdobnej. Wkład kominkowy, jaki ma za zadanie nagrzać całe nasze mieszkanie, musi mieć zawsze właściwie wysokie parametry.

Wkłady kominkowe z żeliwa lub ze stali?

Wkłady kominkowe przeważnie robi się z żeliwa, gdyż jest to artykuł trwały oraz cięższy, natomiast sama właściwość materiału powoduje, iż jest doskonałym akumulatorem ciepła. Poszczególni jednakże mogą dobrać wkłady kominkowe stalowe, jakie są lżejsze, natomiast przy tymże zapewniają wykorzystanie specjalnych udogodnień podnoszące akumulację ciepła lub system pochodnego wypalania. Dzięki stali wytwórcy mogą realizować chociażby szczególnie niestandardowe zamówienia, gdyż stal zapewnia zrobienie chociażby monumentalnych wkładów, jakich nie można zrobić z żeliwa.

Jak dobrać wkład kominkowy?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak dobrać wkład kominkowy, należy zwrócić uwagę na określone dane oraz parametry. Znajomość parametrów wkładu kominkowego oraz osobistych potrzeb to ważny czynnik w wypadku kiedy pragniemy dowiedzieć się jak dobrać wkład kominkowy.

Udzielone porady pokazują jak dobrać najlepszy wkład kominkowy dopasowany do osobistych potrzeb. Rozważając to jak dobrać wkład kominkowy należy mieć na uwadze, iż każde odchylenie od typu zwykłego jakim jest typowy wkład kominkowy z jedną szybą prostą z drzwiczkami otwieranymi na bok będzie dodatkowo kosztowało.

Moc nominalna

Analizując, jaka dokładnie jest efektywność wkładu kominkowego musisz brać pod uwagę moc nominalną, więc uśrednioną w okresie, natomiast nie maksymalną. Moc optymalna osiągana jest ponieważ jedynie poprzez krótki czas oraz nie pokazuje prawdziwych możliwości urządzenia. Można przyjąć, iż 1 kW mocy urządzenia starcza do podgrzania zwykle 25 m3 objętości wnętrza.

Większa skuteczność systemów kominkowych

Wkład kominkowy wraz ze standardową obudową, pomimo własnej ogromnej mocy grzewczej (10-15 kW) pozwoli doskonale nagrzać tylko wnętrze, w jakim się znajduje. Dzieje się tak dlatego, iż w tymże systemie większość jego mocy się marnuje oraz ciepło z palących się polan uchodzi poprzez komin. Przedsiębiorcy, jakim zależy na optymalnym zastosowaniu energii grzewczej wkładów kominkowych winni przemyśleć zakup wkładu wyposażonego w jeden z systemów poprawiających jego skuteczność.

Kominek z płaszczem wodnym lub bez?

Przed zakupem wkładu kominkowego należy zastanowić się, czy pragniemy przy jego pomocy ogrzewać nie jedynie wnętrza, lecz również wodę w grzejnikach i ciepłą wodę użytkową w zbiorniku. Kominek z taką funkcją jest zaopatrzony we wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Jego struktura jest bardziej złożona, aniżeli w wypadku wkładów palących jedynie wnętrza.

Spaliny nie ogrzewają w nim powietrza, lecz wodę. Wkład działa na analogicznej zasadzie, co kocioł na paliwo trwałe. Płomienie nagrzewają płaszcz zlokalizowany dookoła ścianek kominka, między jakim płynie woda. Płaszcz oddaje zebrane ciepło oraz podgrzewa wodę. Moc termiczna kominków z płaszczem wodnym sięga od kilkunastu do 40 kW.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here