Ograniczenie strat ciepła w domach pasywnych

W domach pasywnych liczy się projekt i tak zastosowane technologie, by ograniczyć maksymalnie straty cieplne. Z tego względu niebagatelną rolę odgrywa element, jakim są okna. Jak wiadomo, to właśnie przez okna zwykle odbywa się największa ucieczka ciepła, stąd ich wybór nie pozostaje obojętny względem budownictwa pasywnego.

W domach pasywnych stawia się na dużą szczelność budynku i eliminowanie powstawania mostków termicznych. Okna pasywne stanowią jeden z elementów takiej szczelnej konstrukcji. Ich zadanie jest niejako dwojakiego rodzaju. Z jednej strony odpowiadają za ograniczanie strat cieplnych, z drugiej zaś wykorzystują ciepło słoneczne, by ogrzewać pomieszczenia. Jeszcze jednym aspektem jest lepsze doświetlenie wnętrz, na jakie pozwalają okna pasywne.

Aby maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną, poza rozmiarem okien, analizuje się sposób ich rozmieszczenia. Do tego dochodzi element w postaci stosowanych w oknach podziałów. Dąży się do tego, by udział powierzchni ram w stosunku do samego okna był jak najmniejszy, co owocuje uzyskaniem niższego współczynnika przenikania ciepła. Liczba podziałów szyby ma również znaczenie z tego względu, że im jest ich więcej, tym więcej powstaje mostków cieplnych na połączeniu szyby i ramy.

Wybór, jakim są okna pasywne, to zatem krok w stronę domu energooszczędnego, ciepłego, minimalizującego straty cieplne, a przy tym pozwalającego na doświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Jest to związane z tym, że stawia się na duże przeszklenia, a te idealnie wpisują się w koncepcję budownictwa pasywnego, jak i nowoczesne aranżacje domów.

Odpowiednio dobrane pod każdym względem, w tym parametrów, okna pasywne stają się wysoko jakościową inwestycją na długie lata użytkowania i przynoszą sporo korzyści. Na fachowe porady w tym temacie, a przede wszystkim doskonałe produkty i profesjonalny montaż, można liczyć korzystając z oferty producenta https://domel.pl/. Ci, którzy szukają technologii do domów pasywnych, nie poczują się zawiedzeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here