rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna wzbudza stres u wielu osób. Kojarzy się przede wszystkim z nagłym zanikiem pamięci i pytaniami, na które nie znamy odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się do niej przygotować? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-sie-przygotowac/ 

Czy każda rozmowa kwalifikacyjna jest ciężka? 

Trudność rozmowy kwalifikacyjnej zależy przede wszystkim od przygotowania. Często pracodawcy ograniczają rozmowę kwalifikacyjną do niezbędnego minimum. Wiele zależy oczywiście od branży, do której rekrutujemy. Kiedy chcemy zostać programistą, oczywiste jest to, że wstępna rozmowa będzie miała charakter praktyczny. Dzięki temu zostanie sprawdzona nasza umiejętność związana z kodowaniem, analizę oraz rozwiązywaniem problemów. Typowa rozmowa kwalifikacyjna polega na określeniu czy sprawdzimy się na danym stanowisku. Po drugie polega na dysponowanie umiejętności oraz w pewnych cech charakteru, które pomogą nam w pracy i codziennych obowiązkach, które będą z nią związane.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 

Zanim wybierzemy się na rozmowę powinniśmy przeprowadzić sami ze sobą krótki zwiastun tego, co może wydarzyć się na właściwej rozmowie. Zadajmy sobie pewne pytania, które zazwyczaj pojawiają się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze jest przygotować sobie odpowiedzi przed, żeby mniej stresować się przy zadanym pytaniu. Pierwsze pytanie, które może spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczyć będzie zapewne doświadczenia na wcześniejszym stanowisku. Z pewnością pojawi się również pytanie związane z osiągnięciami. Warto więc przygotować sobie wcześniej odpowiedzi, żeby płynniej odpowiadać podczas rozmowy. 

Jak odpowiadać na pytania? 

Odpowiedzi na pytania powinny być konkretne, spójne i rzeczowe. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przesadne negatywne wypowiadanie się o swoim wcześniejszym pracodawcy lub o warunkach panujących na poprzednim stanowisku. Lepiej skupmy się na potrzebie rozwoju oraz zmianach. Dużym błędem przy odpowiadaniu na pytania dotyczące źródeł motywacji jest wymienienie w pierwszej kolejności korzyści materialnych. Oczywiście są one istotne, jednak warto odpowiedź skupić przede wszystkim na satysfakcji z nowych kompetencji oraz realizowania nowatorskich projektów. Taka odpowiedź z pewnością bardziej spodoba się przyszłemu pracodawcy, niż płytka odpowiedź o wynagrodzeniu. 

Zobacz też: http://www.kissfm.pl/freelancer-dlaczego-warto-pracowac-takiej-formie/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here