samochód zimą
fot. Pixabay.com

Choć lato w pełni i nikt z nas jeszcze nie myśli o zimie, przygotowaliśmy dla Was poradnik na temat tego, jak przygotować samochód do jazdy w zimowych warunkach. Dodajcie więc ten artykuł do swoich zakładek. Gdy za kilka miesięcy zima znów zaskoczy drogowców i kierowców, Wasz samochód będzie już do tego doskonale przygotowany!

Przeczytaj też: https://www.um.pl/przeglad-samochodu-przed-zima-co-sprawdzic/

Części do sprawdzenia w samochodzie przed zimą

Pierwszą z części samochodowych, na jaką chcemy zwrócić Waszą uwagę, jest akumulator. Niskie temperatury mogą znacznie obniżać jego wydajność. Im niższa temperatura, tym niższa pojemność akumulatora potrzebna do uruchomienia samochodu. Ponadto nasz pojazd potrzebuje więcej prądu do uruchomienia w zimowych warunkach. To powoduje, że akumulator musi pracować z dużo większą mocą niż robi to w ciepłe dni. Dlatego też przed zimą warto sprawdzić, czy nasz akumulator jest aby na pewno sprawny. Jeśli nie, musimy go koniecznie wymienić na nowy.

Poza tym przed sezonem zimowym warto również sprawdzić, czy nasza przednia szyba nie ma żadnych pęknięć. Jeśli jakieś się na niej pojawiły, musimy liczyć się z tym, że podczas opadów deszczu ze śniegiem, a także stale rozpryskiwanych o przednią szybę błota i soli, pęknięcia mogą się pogłębiać. A jak już jesteśmy przy sprawdzaniu przedniej szyby, koniecznie zajrzyjmy również na wycieraczki. Jeśli ich pióra są już zużyte, przed zimą wymień je na nowe. Dzięki temu łatwiej będziesz w stanie utrzymać dobrą widoczność. Wymień również płyn do wycieraczek na specjalny, zimowy, który nie będzie zamarzał podczas niskich temperatur.

Sprawdzamy samochód przed zimą – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli już jesteśmy przy płynie do spryskiwaczy, pomyślmy od razu o płynie chłodniczym. Zadbajmy również o to, aby i chłodnicę zabezpieczyć przed zamarznięciem podczas niskich temperatur. Aby tego uniknąć, należy do płynu chłodniczego dodać substancję zapobiegającą zamarzaniu.

Równie istotną kwestią jest ciśnienie w oponach. Warto wiedzieć, że to właśnie niskie temperatury je obniżają. Opony, które są prawidłowo napompowane i mają odpowiednie ciśnienie idealnie trzymają się jezdni. Jest to szczególnie istotne zimą, gdy na drodze jest mokro i ślisko. A gdy już jesteśmy przy oponach, przyjrzyj się również ich bieżnikowi. Odpowiednia ilość bieżnika również zabezpiecza przed trudnymi warunkami na drogach. Pamiętaj również o tym, aby wymienić opony na zimowe.

Zobacz też: https://www.um.pl/przeglad-samochodu-przed-zima-co-sprawdzic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here