spedycja a logistyka

Logistyka oraz spedycja to określenia poprzez ludzi niezwiązanych z dziedziną uznawane niejednokrotnie za synonimy. Mnóstwo ludzi łączy owe słowa z transportem dobrodziejstw, jednakże nie wie, czym różni się praca spedytora od czynności logistyka oraz na czym naprawdę polegają oba zawody. Często spotkać można się także z pojęciem jakoby spedytor był kierowcą.

Spedycja a logistyka – czym się różni?

Zarówno spedycja, jak też logistyka są branżami związanymi z rynkiem przewozu. Obie branże są bardzo istotne oraz każda spośród nich zajmuje się kompletną eksploatacją w obszarze określonych działań, połączonych z przewozem. Niezwykle niejednokrotnie są one ze sobą mylone, natomiast ludzie nie umieją stwierdzić, czym tak właściwie zajmuje się spedycja, natomiast czym logistyka oraz gdzie jest bariera między owymi branżami. Chociaż skojarzeń oraz wzajemnych działów dla obu dziedzin jest wiele, jest pomiędzy nimi także dużo różnic.

Obie specjalizacje: spedycja oraz logistyka, potrzebują właściwej wiedzy z obszaru wszechstronnie rozumianego przewozu i właściwych umiejętności oraz właściwości charakteru. Praca w każdym z tychże rynków wiąże się z dużym stresem oraz wymaga umiejętności błyskawicznego podejmowania decyzji i głębokiego oraz prawidłowego kontrolowania sytuacji, wraz z przewidywaniem dalszych wydarzeń. Nie każdy to potrafi oraz chociażby najlepsza uczelnia kształcąca w obszarze spedycji oraz logistyka nie jest w stanie przekazać uczniom takich umiejętności. Logistyka zajmuje się planowaniem przepływu produktów i skutecznym jego kierowaniem. Wymagana jest tu wiedza z obszaru technik komunikacyjnych oraz przeładunkowych, potrzebne są umiejętności kierowania, potrzebna jest wiedza dotycząca planowania oraz organizowania mechanizmów logistycznych. Osoba działająca w owej dziedzinie musi mieć profesjonalną wiedzę marketingową, informatyczną oraz finansową, i też znać zasady prawa. W wypadku spedytora wymagana jest dokładniejsza znajomość prawa polskiego oraz zagranicznego, i też doskonała znajomość paru języków obcych, matematyka oraz statystka.

To, co odróżnia spedycję oraz logistykę, to też fakt, że w roli logistyka sprawdzi się niezwykle umysł ścisły, spedytor tymczasem może mieć niezwykle humanistyczne spojrzenie na świat. W roli logistyka sprawdzi się osoba, jaka potrafi racjonalnie myśleć, jest dokładna w owym, co robi oraz zagadnienia połączone z własną pracą ocenia analitycznie. Spedytor winien mieć umiejętność rozmawiania z ludźmi oraz prowadzenia pertraktacji, to czynność polegająca bardziej na przekonaniu kogoś do własnych racji, aniżeli na dokładnym trzymaniu się cyferek oraz liczb. Spedycja oraz logistyka to dziedziny wiążące się z ogromną odpowiedzialnością, w tychże dziedzinach osoby inteligentne oraz profesjonalne niejednokrotnie zajmują stanowiska decyzyjne, należy potrafić administrować nie jedynie pracą swoją, lecz także pracą całego zespołu. Żeby być doskonałym spedytorem bądź logistykiem należy mieć zdolności zwierzchnie, i też wykazywać umiejętność pracy w grupie, przy równoczesnej zdolności do indywidualnego podejmowania istotnych decyzji. Zarówno spedycja, jak również logistyka wymagają zatem nie jedynie danej wiedzy kierunkowej, lecz też właściwych zdolności do wykonywania funkcji w tychże zakresach transportu, ze względu jednakże na rozbieżności w pełnionych obowiązkach, jedynie część wymagań względem logistyka oraz spedytora pokrywa się.

blogfinance24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here