skrzypce

Skrzypce to bardzo znany, popularny i ceniony instrument muzyczny. Grę na skrzypkach można rozpocząć już od najmłodszych lat, a wydobywane z nich dźwięki zachwycają niemalże każdego. Aby móc spełniać się w roli skrzypka należy temu hobby poświęcić wiele czasu i zaangażowania. Podstawę gry stanowi pozyskanie pewnych informacji i wiadomości, a kolejno sama nauka wydobywania dźwięków. Czym charakteryzuje się budowa skrzypiec? Kto zajmuje się tworzeniem i naprawą instrumentów strunowych?

Budowa skrzypiec

Podstawowym elementem znajdującym się na wyposażenie tego instrumentu jest pudło rezonansowe (zobacz przykładowe zdjęcia: https://www.lutnikrajba.pl/galeria/). Dzięki niemu możliwe jest odbijanie się brzmienia uzyskanego przez potrącanie strun. Element ten zazwyczaj zbudowany jest z drewna, z górną częścią wyciętą na kształt litery C. Na samym pudle znajdują się otwory – litera F.

Kolejnym elementem skrzypiec jest szyjka. Gładka, bezprogowa część na której znajduje się podstrunnica. Odcinek ten zakończony jest główką, zazwyczaj w kształcie ślimaka, która jest podporą dla strun.

Aby skrzypce mogły wydawać dźwięki, muszą mieć również odpowiednio naprężone struny oraz element dodatkowy, jakim jest smyczek. Struny powinny posiadać prawidłowo dobraną sztywność oraz naprężenie, tylko wtedy uda się grajkowi zainicjować melodię. W skład każdego instrumentu smyczkowego wchodzą również pomniejsze elementy takie jak:

– podbródek,
– mostek,
– stroik,
– żyłka,
– guzik, itp.

Tworzenie, konserwacja i naprawa skrzypiec to działania, które wykonywane są przez fachowca. Każdy skrzypek powinien regularnie sprawdzać i poddawać regeneracji swój instrument, jak również cyklicznie wymienić jego części.

Gdzie zatem zgłosić się ze swoimi skrzypcami? Czym zajmuje się lutnictwo skrzypcowe?
Lutnik to osoba zajmująca się zarówno tworzeniem, jak i przeglądem i naprawą instrumentów strunowych. Jego zadaniem jest opieka nad instrumentami takimi jak: skrzypce, wiolonczela, altówka, gitara, kontrabas, itp.

Skrzypce lutnicze, lutnik Jacek Rajba, Bielsko – Biała

Lutnik Jacek Rajba, w mieście Bielsko – Biała ( www.lutnikrajba.pl ) to pracownia z wieloletnią tradycją, oferująca swoim klientom szereg kompleksowych działań lutniczych. Firma oferuje profesjonalne doradztwo w wyborze instrumentu, zapewnia najwyższej jakości działania związane z renowacją czy serwisem przyborów muzycznych. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w produkcji instrumentów mistrzowskich, dopasowanych do prywatnych i indywidualnych wymagań i potrzeb muzyków.

Pracownia w mieście Bielsko-Biała, w której przyjmuje lutnik Jacek Rajba dostosowuje swoje działania do wymagań klientów, do każdego podchodzi z uwagą, zaangażowaniem i profesjonalizmem.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here