Czy terapia uzależnień to jedyna szansa

Uzależnienie może dotknąć człowieka na różnym etapie jego życia, niezależnie od płci czy wykonywanego zawodu. Żeby się z niego wyleczyć w pierwszej kolejności trzeba przyznać się do tego, że ma się problem. Kolejnym krokiem jest podjęcie właściwego leczenia. Najlepiej skorzystać z terapii uzależnień, która jest najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie rozwoju choroby.

Czym jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień jest główną formą leczenia stosowaną przy różnego rodzaju problemach z nałogami. Opiera się w głównej mierze na oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Problemy z alkoholem, narkotykami czy hazardem są chorobą postępującą, którą bezwzględnie trzeba leczyć. Terapia uzależnień ma doprowadzić do tego, żeby pacjent skończył z destrukcyjnym działaniem, które niszczy jego ciało oraz psychikę. Dodatkowo proces ten ma skutecznie zredukować wszystkich szkodliwe skutki nałogu i pomóc choremu powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Na czym polega terapia uzależnień?

Terapia uzależnień powinna składać się zarówno z zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Można w niej wyróżnić następujące elementy:

  • wykłady teoretyczne – pomagające w zdobyciu podstawowej wiedzy na temat uzależnienia (przebieg, fazy, proces leczenia itp.)
  • spotkania grupowe – mające na celu pomoc uzależnionemu utożsamić się z innymi osobami, które borykają się z podobnym problemem

Najbardziej skuteczna jest terapia prowadzona stacjonarnie w ośrodku zamkniętym, ponieważ całkowicie odcina chorego od bodźców zewnętrznych. Jednym z takich miejsc jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Poznaniu, w którym pacjent obserwowany przez 24 godziny na dobę przez psychoterapeutów i psychologów. Pracują oni nad jego emocjami, asertywnością czy relacjami interpersonalnymi.

Jak przekonać uzależnionego do terapii?

Pierwszym a zarazem najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu przez chorego. Wiele osób ma z tym największy problem twierdząc, że całkowicie panują nad swoim życiem. Spowodowane jest to psychologicznymi mechanizmami uzależnienia, które uniemożliwiają realną ocenę sytuacji. W życiu chorego mogą jednak zdarzyć się pewne momenty kryzysowe (np. pogorszenie samopoczucia, wypadek, poczucie winy), które mogą pomóc w skutecznym namówieniu do podjęcia odpowiednich kroków.

Bardzo ważną rolę odgrywa rodzina i bliskie otoczenia uzależnionego, ponieważ to właśnie oni mają na niego największy wpływ. Ważne jest jednak to, żeby bliscy byli świadomi w jaki sposób przebiega ta choroba. Dlatego leczenie uzależnień w Poznaniu lub w innych miejscowościach warto połączyć ze specjalnymi konsultacjami rodzinnymi, które pozwolą poznać proces terapii oraz mechanizmy działania nałogu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here