Psychoterapia - sposób na zdrowie psychiczne

Szacuje się, że około 8 mln dorosłych polaków zmaga się z problemami psychicznymi. W tych szacunkach nie uwzględniono dzieci i młodzieży, a przecież wiadomo jak wiele z nich boryka się z tego typu problemami. Zdrowie psychiczne człowieka jest niezbędne dla jego poprawnego funkcjonowania. Tak wielka ilość osób z problemami o podłożu emocjonalnym wynika głównie z faktu, iż mało rozmawiamy o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi. Jeżeli jednak życiowe sytuację wpłyną na zachwianie równowagi psychicznej warto skorzystać z psychoterapii, aby rozpocząć pracę nad jej przywróceniem.

Częstą odpowiedzią na pytanie „co to jest psychoterapia” jest stwierdzenie, iż psychoterapia to leczenie przez rozmowę. Nie jest to jednak rozmowa taka sama jak z przyjaciółką, rodziną, czy partnerem. Psychoterapia jest wolna od banalnych stwierdzeń takich jak „nie martw się”, „wszystko będzie dobrze” i przyjaznego klepania po plecach. Celem terapii jest dotarcie do głęboko ukrytych, często nieznanych nawet pacjentowi uczuć, które wpływają na jego dyskomfort. Psychoterapeuta poprzez słuchanie i zadawanie odpowiednich pytań pozwala naprowadzić pacjenta do odpowiednich wniosków i obserwacji.

Kiedy więc warto udać się do specjalisty? Przesłanek wskazujących na konieczność rozpoczęcia terapii jest wiele, jednak najogólniej można powiedzieć, że objawami są: ciągły lub nawracający smutek, poczucie bezradności, brak nadziei na poprawę obecnej sytuacji.

Psychoterapeuta na podstawie relacji pacjenta jest w stanie dobrać odpowiednie rodzaje psychoterapii. Oto kilka z nich:

– psychoterapia poznawczo-behawioralna – zakłada, że zaburzenia psychiczne to wyuczone schematy zachowania, dlatego skupia się głównie na wypracowaniu odpowiednich metod i reakcji pacjenta.

– psychoterapia psychodynamiczna – ten rodzaj psychoterapii skupia się głównie na dotarciu do źródła zaburzonych wzorców, poprzez odwołanie się do przeszłości pacjenta.

– psychoterapia psychoanalityczna – w tej metodzie terapeuta przyjmuje bardziej neutralną postawę i daje więcej przestrzeni pacjentowi, aby ten sam zrozumiał jakie procesy na niego działają i odkrył rzeczy, których o sobie nie wie.

Jeśli więc czujesz, że Twoje życie nie cieszy Cię tak, jak powinno, zacznij działać. Psychoterapia Warszawa to bardzo popularna metoda radzenia sobie z emocjami, jednak na szczęście także w mniejszych miastach pojawiają się gabinety z taką specjalizacją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here