W życiu każdej kobiety nadchodzą dni, których żadna z nas nie lubi. Pogarsza się nam humor, brzuch boli i najchętniej cały dzień przeleżałybyśmy na kanapie, nakryte kołdrą po czubek nosa z gorącą czekoladą w dłoni. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo zdecydowana większość z nas musi prowadzić ten dzień tak jakbyśmy były w świetnej formie. Warto wtedy wziąć tabletkę przeciwbólową, założyć wygodne ubranie i starać się przeżyć ten dzień.
Warto zadbać o siebie już kilka dni przed planowanym terminem miesiączki
Należy zrezygnować z kawy i mocnej herbaty na rzecz ziół o działaniu rozkurczowym (co w późniejszym okresie zmniejszy ból) i uspokajającym (poprawi nam humor i nabierzemy dystansu o, który w trakcie okresu tak trudno). Bardzo pomocne jest picie już kilka dni przez miesiączką mięty, melisy, rumianku, który kupimy w każdym supermarkecie przy codziennych zakupach. Kilka dni przed okresem warto poświęcić czas na kąpiele w ciepłej wodzie, które nie dość, że rozkurczają to jeszcze działają niesamowicie relaksująco. Jednak należy pamiętać, że długie kąpiele w trakcie miesiączki szczególnie w gorącej wodzie nie są wskazane. Lepiej porzucić je w tym okresie na rzecz prysznica.
Kiedy boli nas brzuch możemy spróbować masować go okrężnymi ruchami od pępka zataczając coraz większe kręgi. Dzięki temu rozprężymy się i brzuch jest odrobinę mniej dokuczliwy.
Już kilka dni przed okresem powinniśmy bardziej zwracać uwagę na to co jemy. Warto wtedy jeść więcej wapnia, który nie dość, że poprawi nam humor ( naukowcy udowodnili, że jedzenie nabiału poprawia nastrój), to jeszcze złagodzi ewentualne skurcze mięśni i umożliwi łagodniejsze reakcje na stres. A bardziej odporne jesteśmy przecież zdecydowanie silniejsze. Warto również wspomagać się w tych dniach witaminą B6. Jeśli nie lubimy kiełków czy otrębów bogatych w te witaminę, możemy wspomagać się tą kupioną w aptece.
Najważniejszym jednak czynnikiem jest ruch. Oczywiste jest, że żadna z nas nie ma wtedy ochoty na jakikolwiek ruch, ale warto się przemóc. Ruch bardzo poprawia humor poprzez uaktywnianie się w naszym organizmie hormonu szczęścia (seratoniny) i zwiększa się wydzielanie endorfin, które znacznie poprawiają nam nastrój. Nawet krótki spacer czy proste ćwiczenia pomogą nam zdecydowanie bardziej od zażycia tabletki przeciwbólowej.
Jak poradzić sobie z bólem?
Jeśli jednak wszystkie wspomniane sposoby nie skutkują i nadal bardzo boli to po pierwsze warto wybrać się do ginekologa zaraz po zakończeniu miesiączki i ustalić przyczynę aż tak intensywnych bóli. Może to mieć swoją przyczynę w zaburzeniach hormonalnych i różnego rodzaju innych schorzeń, które warto skontrolować. Jeśli chodzi o pomoc doraźną należy zażyć tabletkę przeciwbólową ze środkiem rozkurczowym. Przy silnych bólach sama tabletka albo rozkurczowa albo przeciwbólowa może nie być wystarczająca. Jeśli nie chcemy łykać aż tak dużej ilości tabletek to możemy zażyć tabletkę przeciwbólową, a na brzuch jeśli mamy taką możliwość położyć ciepły termofor co zadziała rozkurczowo.
Jednak nie tylko ból jest w tym okresie uciążliwy. Krwawienie musimy czymś zatamować, aby nie pobrudzić sobie bielizny. Tylko jaki produkt wybrać?
Na ratunek podpaski!
Wiele kobiet stosuje podpaski jako formę zabezpieczenia. Na rynku mamy bardzo wiele modeli i wielkości. Zapewniają świetną ochronę jednak należy pamiętać, że nawet bardzo dobrze założona podpaska może nam się pod wpływem poruszania przesunąć co będzie skutkowało paskudną i wstydliwą plamą. Najlepiej zmieniać je bardzo często i założyć na te dni wygodną bieliznę bez koronek czy udziwnień, aby szkielet trzymający podpaskę był stabilny i się nie przesuwał. Jeśli na ten dzień jesteśmy w pracy to warto mieć dużą ilość podpasek ze sobą i chusteczki do higieny intymniej, którymi w prosty i łatwy sposób się „podmyjemy”. Bardzo poprawi nam to komfort w ciągu dnia.
A może tampon?
Jednak dla bardziej aktywnych osób, które np nie chcą zrezygnować z kąpieli w basenie czy codziennego biegania lepszą opcją jest wybranie tamponów jako formę naszego zabezpieczenia. Na rynku możemy dopasować taki jaki chcemy pod względem wielkości, firmy, a nawet zapachu. Jednak wiele osób wybiera podpaski tylko dlatego, że boją się czy nie wiedzą jak tampon włożyć. Prawidłowo włożony sprawia, że w ogóle go nie czujemy i zapewnia nam na prawdę wielki komfort więc warto wiedzieć jak to robić.
Jak włożyć tampon?
Na początek dokładnie umyj ręce, aby nie przenieść żadnych bakterii, a jesteśmy w trakcie miesiączki bardzo podatne na różnego rodzaju stany zapalne. Pewnym ruchem pociągnij za sznureczek, aby sprawdzić, czy nie jest uszkodzony (bardzo rzadko się to zdarza), po sprawdzeniu go rozprostuj. Na początek najlepiej kucnąć i w tej pozycji umiejscowić tampon między cewką a odbytem. Pewnym, ale delikatnym ruchem włóż tampon. Warto wtedy się rozluźnić, bo jeśli ze strachu będziemy spięte to uzyskamy nie potrzebny opór i ciężej nam będzie tampon wsadzić i możemy się zniechęcić. Następnie wstań i zobacz czy go nie czujesz. Jeśli nie to jest umiejscowiony poprawnie.