Jak zostać dawcą szpiku?

Polskie szpitale i specjalistyczne kliniki od wielu lat zmagają się z problemem niewystarczającej ilości szpiku kostnego. Brakuje go po prostu wszędzie. Ludzie niechętnie go oddają, a często nawet nie mają pojęcia o tym, że komuś innemu mógłby on uratować życie. Nie wiedzą też, jak zostać dawcą szpiku, a jako że na swoich głowach mają też sporo innych obowiązków, czasem zapominają o swojej chęci pomagania innym ludziom. Dawcą szpiku kostnego może zostać tak naprawdę praktycznie każdy człowiek. A warto to zrobić, by pomóc innym i spojrzeć czasem poza czubek własnego nosa.

Szpik kostny jest w stanie uratować ludziom życie

Szpik kostny jest w stanie uratować ludziom życieCo roku dzięki niemu kilkaset pacjentów chorujących na białaczkę dostaje od losu drugą szansę. Dzięki niemu pokonują swoją chorobę, zyskują nowe życie i są dozgonnie wdzięczni tym osobom, które oddały dla nich swój szpik. Świadomość ludzi dotycząca wartości szpiku kostnego jest coraz większa, dlatego dziś oddaje go znacznie więcej pacjentów niż dawniej, ale mimo wszystko materiału leczniczego dalej brakuje. Trudno jest bowiem dopasować do każdego pacjenta odpowiedni dla niego szpik. Gdyby szpitale i kliniki miały go więcej, byłyby w stanie pomóc praktycznie każdemu – a tak nieraz rozkładają ręce i muszą patrzeć na cierpienia umierających pacjentów. Jak zostać dawcą szpiku? Jak zacząć oddawać swój szpik, aby pomagać innym ludziom? Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, a następnie wpisać się do rejestru.

Jak zostać dawcą szpiku?

Osoba, która jest pewna, że chce oddać komuś innemu swój szpik kostny, powinna upewnić się, że jego oddanie nie wpłynie negatywnie na stan jej zdrowia. Nie wolno bowiem przedkładać losu innych osób nad swoje własne życie. Dawcą szpiku może więc zostać każda osoba dorosła w wieku od osiemnastu do pięćdziesięciu pięciu lat. Koniecznym warunkiem jest też utrzymanie wagi wynoszącej przynajmniej pięćdziesiąt kilogramów – podobna zasada obowiązuje dawców krwi. Sam proces rejestracji jest natomiast na tyle prosty i intuicyjny, że bez żadnych problemów można sobie z nim poradzić. Potencjalny dawca szpiku musi po prostu wejść na stronę internetową należącą do fundacji i uzupełnić formularz zgłoszeniowy – trwa to przeważnie kilka minut. Po kilku dniach otrzyma pełny pakiet rejestracyjny i dowie się, co musi zrobić dalej, aby ostatecznie oddać swój szpik. Cała procedura jest na szczęście bardzo prosta. To tylko formalność, którą trzeba jak najszybciej wypełnić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here