Jaki powinien być puls?

Wysokość pulsu może ci wiele powiedzieć o stanie twojego zdrowia. Jesteś w stanie ją kontrolować korzystając ze specjalnych urządzeń przeznaczonych do mierzenia pulsu. Ostatnio nawet modne opaski kontrolujące poziom aktywności fizycznej wyposażane są w tą dodatkową funkcję, dzięki której w prosty i błyskawiczny sposób kontrolujesz swoje tętno. A jaki powinien być puls? O czym może świadczyć ten zbyt wysoki lub niski?

Jaki powinien być puls?

Jaki powinien być puls?Prawidłowe tętno osoby dorosłej powinno wynosić siedemdziesiąt uderzeń na minutę. Oczywiście w pewnych sytuacjach zaczyna się ono drastycznie podwyższać – gdy nagle zaczynasz się stresować lub po prostu uprawiasz jakiś sport. Ogólnie rzecz biorąc niskie tętno zapewnia ci dłuższe i lepsze jakościowo życie. Powinieneś utrzymywać je w normie i regularnie sprawdzać, aby szybko dostrzec chociażby niewielkie odchylenie od prawidłowej jego wartości. Jeżeli jak na razie nie dysponujesz żadnym urządzeniem przeznaczonym do mierzenia pulsu, spokojnie możesz go sprawdzić bez zastosowania żadnych narzędzi. Przyłóż po prostu palce jednej dłoni do przeciwstawnego nadgarstka. Postaraj się wyczuć swój puls. Następnie weź do ręki telefon komórkowy i włącz w nim stoper. Przez piętnaście sekund licz uderzenia swojego serca, a następnie pomnóż uzyskaną wartość razy cztery. W zaledwie kilkanaście sekund zdołasz poznać swój puls.

Jeżeli po kilkukrotnym powtórzeniu takiego testu dostrzegasz, że twój puls jest zbyt wysoki i nie mieścisz się w zalecanych normach, powinieneś odkryć tego przyczynę

Twoje serce bije szybciej z wielu powodów. Być może jest to jeden z objawów nadmiernej ilości cholesterolu gromadzącej się w twojej krwi. To on właśnie zatyka naczynia krwionośne, zaburza prawidłowe krążenie i zmusza samo serce do coraz cięższej pracy. Wysoki puls świadczyć może również o nieprawidłowym poziomie cukru. Najlepiej sprawdź go na badaniach i zobacz, czy przypadkiem nie cierpisz na cukrzycę. Pamiętaj również, że twój codzienny tryb życia wpływa na ogólną wysokość pulsu. Paląc papierosy, mało się ruszając i korzystając regularnie z napojów wysokoprocentowych, sam fundujesz sobie liczne problemy zdrowotne.

Jaki powinien być puls? Według ogólnie przyjętych norm u osób dorosłych powinien on wynosić od 70 do 75 uderzeń. Staraj się go sprawdzać przez najbliższych kilka dni i zobacz, czy przypadkiem nie masz problemów z nadciśnieniem lub zbyt niskim poziomem pulsu – bo niekoniecznie musi być on przesadnie wysoki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here