Kilka słów o opiekunach w Niemczech

Polacy ze względu na ich szybkość i pracowitość są szanowanymi pracownikami na rynkach europejskich. Sprawdzamy się w niejednej branży. Możemy pakować mrożonki stojąc przy „taśmie” w fabryce, a zarazem doskonale sprawdzać się w branży IT czy budownictwie. Co jeszcze potrafimy? Profesjonalnie zaopiekować się osobami starszymi.

Czy jest zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych?

Oczywiście, można rzec, że wielkie. Ciągle pojawiają się nowe oferty dla opiekunek w Niemczech. Czym to jest spowodowane? Otóż niemieckie społeczeństwo wciąż posiada ujemny współczynnik przyrostu naturalnego, tak więc jest narodem starzejącym się. Liczba osób starszych ciągle rośnie. Wiele rodzin decyduje się na zatrudnienie opiekunki dla seniora zamiast wysyłać go do domu opieki. Często wygodnym rozwiązaniem jest dla nich odstąpienie jednego z pokoi opiekunowi swojego podopiecznego/podopiecznej. W tym przypadku osoba starsza znajduje się stale pod nadzorem.

Jakie są obowiązki oraz wymagania?

W zależności od stanu zdrowia seniora lista obowiązków może być dłuższa lub krótsza. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech opatrzone są takimi zadaniami jak przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, pomoc w codziennych czynnościach (w tym dbanie o higienę) oraz co ciekawe często występuje zapis: dotrzymywanie towarzystwa. Ostatni punkt powoduje, że większość ofert wymaga od opiekuna znajomości języka niemieckiego. Z drugiej strony jest on również potrzebny do kontaktu z rodziną lub służbami medycznymi. Mile widziane kryterium to także wykształcenie połączone z doświadczeniem w pielęgniarstwie lub/i fizjoterapii. Z pewnością pozwoli to rodzinie nas zatrudniającej na spokojny sen, ponieważ nie zatrudnia w tym przypadku laika, lecz osobę, która „wie co robi”.

Co możemy otrzymać w zamian?

Oczywiście wynagrodzenie, które oscyluje w okolicach 1500 euro. Często w ofertach pracy dla opiekunek widnieje zapis o zakwaterowaniu, premiach świątecznych czy na przykład zwrot kosztów za paliwo (w przypadku gdy wymagany jest dojazd do podopiecznego). Coraz częściej liczyć możemy na ubezpieczenie. Podczas pracy „pod firmą” zajmującej się opieka nad osobami starszymi, profitów tych może być znacznie więcej, wliczając w to także samochód służbowy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here