Z astmą mierzy się aż kilka milionów Polaków i nawet do 150 milionów osób na całym świecie. Ta nieuleczalna dolegliwość przyczynia się do nieodwracalnych zmian i powoduje znaczne ograniczenie wydolności dróg oddechowych.
Nasilenie objawów jest zróżnicowane, jednak zwykle najbardziej dokuczliwe są one w nocy i nad ranem, przez co uniemożliwiają odpoczynek i spokojny sen, ostre napady potrafią z kolei znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Jakie są przyczyny i objawy astmy oskrzelowej?
Mimo powszechności choroby, przyczyny astmy nie zostały jednoznacznie określone. W terminologii medycznej mówi się raczej o grupie czynników, które ją powodują i należą do nich zarówno te genetyczne, jak i środowiskowe. Za charakterystyczne objawy astmy uważa się napady wydechowej duszności, którym towarzyszy świszczący oddech. Uwagę powinny zwrócić także przewlekły, suchy kaszel oraz tzw. zadyszka, szczególnie jeśli występuje u dzieci. Nasilenie objawów astmy oskrzelowej wywołane może być przez:
- Infekcje wirusowe
- Alergeny wziewne (np. roztocza kurzu domowego i pyłki)
- Bodźce fizyczne (np. zimne powietrze, hiperwentylacja)
- Elementy drażniące (np. intensywne zapachy, dym tytoniowy)
- Stany emocjonalne (np. stres)
- Czynniki hormonalne (np. choroby tarczycy, ciążę)
- Leki (niesteroidowe przeciwzapalne)
Łagodzenie ataków mokrego kaszlu w astmie
W przypadku astmy ważną rolę odgrywają preparaty, które doraźnie łagodzą męczące objawy i są elementem wspierającym. Tak jest chociażby z kaszlem – najczęstszą infekcją wirusową występującą przy astmie jest zapalenie oskrzeli w przebiegu którego pojawia się mokra wersja kaszlu wraz z nadmiarem wydzieliny, którą ciężko się odkrztusza – szczególnie dzieciom. Wtedy pomocne mogą być chociażby preparaty na bazie bromheksyny (np. Flegamina), które upłynnią wydzielinę i ułatwią oczyszczenie dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze konsultacja lekarska, aby wykluczyć nawet minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów.