Astma, przewlekła choroba oskrzeli

Z astmą mierzy się aż kilka milionów Polaków i nawet do 150 milionów osób na całym świecie. Ta nieuleczalna dolegliwość przyczynia się do nieodwracalnych zmian i powoduje znaczne ograniczenie wydolności dróg oddechowych.

Nasilenie objawów jest zróżnicowane, jednak zwykle najbardziej dokuczliwe są one w nocy i nad ranem, przez co uniemożliwiają odpoczynek i spokojny sen, ostre napady potrafią z kolei znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny i objawy astmy oskrzelowej?

Mimo powszechności choroby, przyczyny astmy nie zostały jednoznacznie określone. W terminologii medycznej mówi się raczej o grupie czynników, które ją powodują i należą do nich zarówno te genetyczne, jak i środowiskowe. Za charakterystyczne objawy astmy uważa się napady wydechowej duszności, którym towarzyszy świszczący oddech. Uwagę powinny zwrócić także przewlekły, suchy kaszel oraz tzw. zadyszka, szczególnie jeśli występuje u dzieci. Nasilenie objawów astmy oskrzelowej wywołane może być przez:

  • Infekcje wirusowe
  • Alergeny wziewne (np. roztocza kurzu domowego i pyłki)
  • Bodźce fizyczne (np. zimne powietrze, hiperwentylacja)
  • Elementy drażniące (np. intensywne zapachy, dym tytoniowy)
  • Stany emocjonalne (np. stres)
  • Czynniki hormonalne (np. choroby tarczycy, ciążę)
  • Leki (niesteroidowe przeciwzapalne)

Łagodzenie ataków mokrego kaszlu w astmie

W przypadku astmy ważną rolę odgrywają preparaty, które doraźnie łagodzą męczące objawy i są elementem wspierającym. Tak jest chociażby z kaszlem – najczęstszą infekcją wirusową występującą przy astmie jest zapalenie oskrzeli w przebiegu którego pojawia się mokra wersja kaszlu wraz z nadmiarem wydzieliny, którą ciężko się odkrztusza – szczególnie dzieciom. Wtedy pomocne mogą być chociażby preparaty na bazie bromheksyny (np. Flegamina), które upłynnią wydzielinę i ułatwią oczyszczenie dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze konsultacja lekarska, aby wykluczyć nawet minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here