Poronienie - i co dalej?

Poronienie to zakończenie ciąży przed 22 tygodniem jej trwania, czyli gdy dziecko nie zostało jeszcze w żaden sposób przystosowane do życia poza łonem matki. Aż 1 na 6 potwierdzonych ciąż ulega poronieniu samoistnemu w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Należy dodać, że aż połowa zapłodnionych komórek nie ma szans rozwoju. Poronienie wywołuje ogromny ból i żal u przyszłych rodziców. Często czują się oni winni. Pojawiają się pytania, o to, co można było zrobić lepiej, aby nie doszło do tragedii? Oskarżenia takie są zazwyczaj zupełnie bezzasadne, ponieważ 70% poronień wynika z czynników genetycznych – te ciąże były z góry przesądzone o swoim losie.

Genetyczne przyczyny poronień

Wady genetyczne zarodka są przyczyną nawet 80% poronień.Wady te mogą wynikać z wadliwego materiału genetycznego komórek rozrodczych rodziców. Jest to zazwyczaj zupełny przypadek, na który nikt nie ma wpływu. Po stracie niezwykle ważne są badania genetyczne po poronieniu. Najważniejsze jest zbadanie materiału z poronienia. Na podstawie takiego badania uzyskamy wiele odpowiedzi o dziecku oraz o przyczynie poronienia i wizji kolejnych ciąż. Po badaniu lekarz jest w stanie podjąć właściwą drogę postępowania przy prowadzeniu kolejnej ciąży.

Badanie materiału poronnego

Badanie genetyczne poronienia jest jedynym sposobem na to, by dowiedzieć się, czy przyczyna poronienia tkwiła w aberracji chromosomowej. Do badania tego potrzebny jest materiał z kosmówki. Badanie genetyczne po poronieniach pozwala również określić płeć dziecka – bez względu na czas trwania ciąży.

Co powinni wiedzieć rodzice?

Rodzice, którzy stracili swoje dziecko przede wszystkim powinni orientować się w tym, jakie mają prawa. Przede wszystkim przysługuje im prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. Aby domagać się tych praw, należy udać się do ZUS’u i przedstawić tam akt urodzenia dziecka. Należy wiedzieć, że aby uzyskać ten akt, trzeba wykonać badania genetyczne poronienia i określić płeć dziecka.

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne po poronieniu?

Przede wszystkim dlatego, że wykluczają one aberrację chromosomową płodu. Badanie pozwala również na:

– ukierunkowanie dalszej diagnostyki,
– oszacowanie ryzyka poronień w kolejnych ciążach,
– lepsze przygotowanie się do kolejnej ciąży,
– pogodzenie się ze stratą, która wynikła nie z powodu zaniedbania, a przypadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here