Esperal

Leczenie alkoholizmu jest wyjątkowo trudnym i długotrwałym procesem. W niektórych przypadkach pomocniczo stosuje się specjalny lek, mający powstrzymywać osobę uzależnioną przed spożywaniem alkoholu. Wyjaśniamy czym jest Esperal, jak działa oraz jak się go aplikuje!

Esperal – co to jest?

Esperal to dawna nazwa leku Disulfiram WZF, ale nadal stosuje się ją potocznie. Substancja czynna preparatu jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Blokuje metabolizm alkoholu, przez co nasila wszystkie objawy charakterystyczne dla zatrucia etanolem. Zatrzymuje proces rozkładu aldehydu octowego na kwas octowy, przez co substancja ta odkłada się w organizmie.

Wszycie Esperalu jest dość kontrowersyjnym zabiegiem, ale wykonuje się go pomocniczo w ramach terapii leczenia uzależnienia od alkoholu. Ze względu na swoje działanie może skutecznie zmotywować pacjenta do zerwania z nałogiem. Metoda da jest jednak potencjalnie niebezpieczna, dlatego stosuje się ją jedynie w przypadku osób, które świadomie wyrażą na nią zgodę.

Jak działa Esperal (Disulfiram WZF)?

Esperal (Disulfiram WZF) blokuje metabolizm alkoholu, dlatego odbiera przyjemność z jego spożywania. Po przyjęciu chociażby niewielkiej ilości odczuwa się silne, wyjątkowo przykre skutki uboczne. Są to m.in. pulsujący ból głowy, nudności, uderzenia gorąca, duszności czy nawet ataki paniki. W przypadku dłużej ekspozycji na alkohol może dojść do zaburzeń pracy układu nerwowego, krwionośnego lub oddechowego, a nawet śmierci.

Pacjent mający świadomość wszystkich skutków ubocznych przerywa nałóg. Jest fizycznie zmuszony do odstawienia alkoholu. Dzięki temu może udać się na terapię, brać udział w zajęciach grupowych i wrócić do normalnego życia. W niektórych przypadkach konieczne jest osadzenie chorego w specjalnej klinice. O tym, jak najlepiej wybrać odpowiedni ośrodek, dowiesz się z artykułu na stronie: https://zdrowo.pl/lifestyle/jak-znalezc-dobra-klinike-pomocne-porady/.

Jak przebiega wszycie Esperalu?

Wszycie Esperalu zgodnie z nazwą polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze, umieszczeniu leku i założeniu szwów oraz opatrunku. Disulfiram WZF ma formę małych tabletek, których liczbę dostosowuje się do wagi ciała. Miejscem aplikacji jest zazwyczaj skóra pod łopatką lub na pośladku, ale pacjent może wskazać też inny obszar.

Zabieg trwa nie więcej niż 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jeszcze tego samego dnia można po nim wrócić do domu. Dopóki rana się nie wygoi, należy ją odkażać oraz regularnie zmieniać opatrunek. W razie pojawienia się silnych skutków ubocznych należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here